JAK SE SPRÁVNĚ OBLÉCI PRO BĚHÁNÍ V CHLADNÉM POČASÍ

V babím létě, kdy slunce ztrácí na intenzitě a vítr začne vát, může být běhání stále příjemným zážitkem, ale jakmile teploty začnou klesat blízko k nule, je třeba přehodnotit svoje běžecké outfity. Každý z nás má své vlastní preference, ale zde je několik doporučení a zkušeností, které mohou pomoci právě tobě!

Vrstvení je klíčové

Vrstvení je základem pro pohodlný a teplý běh v chladném počasí. Místo jedné silné a teplé bundy raději zvol několik vrstev, které můžeš podle potřeby přidávat či ubírat. To ti umožní se lépe přizpůsobit aktuálním podmínkám. Co si tedy vzít na sebe?

  • Funkční spodní vrstva: Začni s funkčním spodním prádlem, které odvádí vlhkost od těla. To je pro tebe klíčové, abys zůstala suchá a teplá.
  • Teplé vrstvy: Při teplotách 5 až 10 stupňů zvol spodní tričko, tričko s dlouhým rukávem a tenkou bundičku, která chrání před větrem.
  • Při teplotách pod 5 stupňů: Přidej termotričko, které tě udrží v teple a suchu. Poté můžeš přidat teplejší mikinu a bundu, která chrání před větrem. Některé běžkyně si také obléknou vestu, která jim nepřekáží v pohybu, ale chrání klíčové partie před chladem.
  • Spodní část: Co se týká spodní části, dlouhé nebo tříčtvrteční legíny s vysokými podkolenkami jsou výbornou volbou. Při teplotách pod 5 stupňů můžeš zvážit dvojitou vrstvu, například termolegíny.

Hlava, ruce a nohy

  • Hlava: Pokud teploty klesají pod 5 stupňů, doporučujeme běžeckou čepici nebo čelenku. Můžeš také zvážit běžecký nákrčník pro ochranu krku.
  • Ruce: Lehké běžecké rukavice chrání tvoje ruce a udržují je v teple.
  • Nohy: Funkční vysoké ponožky, jsou skvělou volbou, které ti chrání achilovky a zabraňují zraněním. Běžecké boty měnit nemusíš, ale pokud zvažuješ běh v trailu, mohou se hodit trailové boty nebo nesmeky na kluzké a bahnité povrchy.

Pár tipů na závěr:

Pamatuj, že když vyjdeš ven, měla by ti být lehce zima. Po několika minutách se ale zahřeješ a zbytečné nadměrné oblečení by ti mohlo způsobit nepříjemné potíže, tudíž zvaž počet vrstev. Nezapomeň na reflexní prvky na oblečení, abys byla dobře viditelná, zejména při běhu za snížené viditelnosti.

A nakonec, po tréninku se okamžitě převleč do suchého a teplého oblečení, abys předešla prochlazení. Odměnou za tvůj výkon je teplá sprcha a radost z dosažených endorfinů. Běhání v chladném počasí může být odměnou a příjemným zážitkem, takže se neboj vydávat ven i v nepříznivém počasí. Pamatuj, že není špatné počasí, pouze špatně oblečená běžkyně.