Rozhovor s trenérkou Danou Pernicovou

23. 07. 2018 – Aktuality, Rozhovory s trenéry

Zajímá Tě, co si myslí a jaký mají život trenéři v Jdu běhat? Zjisti, co na sebe tentokrát práskla Dana Pernicová z Prahy. Dozvíš se, co se o ní málo ví, jestli má i jiné než sportovní koníčky, nebo jaký kurz povede na podzim. Tak čti dál a Daně děkujeme za veselý rozhovor ;)

Co Tě na trénování v Jdu běhat nejvíc baví?

Přátelské prostředí i atmosféra na trénincích. Spokojené holky po proběhlém tréninku, to je pro každého trenéra ta největší odměna. Baví mě plnit očekávání, se kterými holky do kurzu přišly, a i když závodění není pro každou z nich, nyní mám báječnou skupinku, která si závodění užívá a já tak mohu prožívat jejich běžecké zážitky společně s nimi. Ráda sleduji, jak se holky vzájemně motivují a podporují, za jakýchkoliv okolností.

Jak se podle Tebe promění běžkyně za desetitýdenní kurz?

Záleží na tom, jakou má dotyčná sportovní minulost, pokud už někdy v životě běhala nebo je úplně na začátku. Když to vztáhnu na běžkyni začátečnici, tak získá základní kondici, vytvoří si návyk sportovat tedy pravidelně se hýbat, vyzkouší si různé tréninkové metody, naučí se základům správné techniky a získá základní přehled o tom, co běh jako takový obnáší.

Vidíš rozdíl mezi proměnou začátečnic a pokročilých?

U začátečnic se jedná většinou o rychlejší progres, neboť se z nuly posunuly někam, u pokročilých běžkyň je to složitější. Mohou mít špatné stereotypy nebo si řeší různá zranění, ale lidské tělo má velké limity a možnosti :) Také záleží na tom, kolik času běžkyně obětuje i trénování mimo kurzy, takže tam jde o individuální rozdíly.

Proč běháš Ty sám/a?

Bavilo mě to už jako malou holku, baví mě to dodnes :) K běhání jsem se dostala vlastně přirozenou cestou a v podstatě náhodou u nás na vesnici, na jihu Čech, kdy jsem na školních závodech i v rámci tělesné výchovy na ZŠ porážela nejen holky, ale i všechny kluky, a tak mě rodiče přihlásili na přespolní závod v sousední vesnici. Porazila jsem ve své věkové kategorii obě pohlaví, a tím se v mých 12ti letech odstartovala má běžecká kariéra :) Měla jsem štěstí na svého prvního trenéra, za dalším skvělým trenérem a atletikou jsem odešla na Sportovní gymnázium v Českých Budějovicích a získala tituly MČR v dorosteneckých a juniorských kategoriích, a to převážně v bězích na 800 nebo 1500 m. Po gymnáziu má cesta pokračovala na vysokou školu do Prahy, ale šla jsem i za sportem do pražského oddílu USK Praha, a právě zde jsem dosáhla svých největších běžeckých úspěchů.

Běhání mě zcela určitě bude provázet po celý život, a i když jsem opustila dráhovou atletiku, která pro mě bude vždy o něco větší srdeční záležitostí, ráda se proběhnu i mimo ni.

Máš nějakou oblíbenou běžeckou trasu (lokalitu)?

Těch míst je celá řada, ale jelikož bydlíme na Praze 6, nejčastěji běhám v oblíbené oboře Hvězda, na Divoké Šárce nebo ve Stromovce. Nesmím opomenout ale ani Rošického stadion, kde jsem se toho v době studií něco naběhala :) A pak všechna ta místa v horách, kde jsme trávili čas s tréninkovou skupinou na soustředěních např. Šumava, švýcarský Svatý Mořic či italské Melago.

Baví Tě ještě nějaký další sport, další koníčky?

Baví mě všechny sporty, vyjma míčových her, kde bych měla něco provádět rukama :) Tam je to mé slabší místo, jinak ráda jezdím na kole, plavu, chodím po horách a v posledních dvou letech jsem propadla surfingu.

A máš jiný koníček vedle sportu?

To už je horší, jako malá jsem hrála na kytaru, ale jinak se vše točí kolem sportu a vlastně i má práce.

Na jakou běžeckou akci se v roce 2018 těšíš?

Tak jako každý rok mám v běžeckém kalendáři závody, na kterých se v posledních letech pravidelně objevuji např. pražský půlmaraton, v rámci pražského maratonu pak poloviční vzdálenost ve štafetě, Vltava run, na kterém se nám podařilo letos s klukama zvítězit, štafetu 4x5km ve Stromovce či různé přespolní i silniční závody a těším se na zářijové Grand Prix a věhlasný koloběh z Řípu do Prahy.

Na jaký sportovní/běžecký výsledek jsi nejvíc hrdá?

Na všechny své osobní rekordy :) Ale pokud bych měla být konkrétní, tak jednoznačně na splnění limitu na mistrovství Evropy v hale na 800 m v roce 2009, kde jsem tenkrát doběhla na třináctém místě. V historických tabulkách ČR dosaženým splněným limitem a výkonem 2:02.20 stále figuruji na 8. místě za jmény Jarmily Kratochvílové, Ludmily Formanové, Heleny Fuchsové atd. V roce 2010 jsem v hale zaběhla český rekord na netradiční vzdálenosti 600 m výkonem 1:28.80, ale v roce 2015 Zuzka Hejnová běžela o 76 setin lépe.

Bohužel mě pak zastavila vlna zranění a dráhovou kariéru jsem ukončila na jaře roku 2014. Nyní běhám silniční i krosové závody a myslím, že na bývalou půlkařku můj dosažený půlmaratonský výkon 1:24:23, není zas tak špatný.

Jak vypadá Tvá ranní rutina?

Mám to během pracovního týdne různé a docela ráda si pospím. Pravidelně ale vstávám 2x týdně na ranní jógu, ale brzké ranní běhání je u mě opravdu výjimečné. Raději mám odpolední a večerní hodiny.

Co se o Tobě málo ví?

Záludná otázka. Nevím, co se o mě ví a co se ví málo :-D Možná za zmínku stojí to, že všechny své osobní rekordy na dráze mám lepší z haly než z venku. V roce 2012 jsem vyhrála Mistrovství ČR v běhu do schodů, účastnila se i Mistrovství Evropy na koloběžkách a na maratonské vzdálenosti dojela pátá. Společně s kamarády atlety jsem zdolala několik čtyřtisícových vrcholů v Evropě. Miluji čaj i kávu. Manžela i svou rodinu.

A z osobního života?

… s mým partnerem, nyní manželem Honzou jsme se poznali v pražské půlkařské tréninkové skupině. On krátce na to ze skupiny odešel a já ho následovala o necelý rok později. Nebyla to úplně lehká situace, ale pokud jsem chtěla u atletiky zůstat a posunout se, musela jsem si najít jiného trenéra. Osud tomu chtěl, že jsem z Honzy svého trenéra udělala já sama a svých nejlepších výkonů dosáhla právě pod jeho vedením. Postupně k Honzovi přicházeli další šikovní běžci, například Terka Čapková (pozn. trenérka v Jdu běhat), která to pod jeho vedením dotáhla až na Olympijské hry a bronzovou medaili z ME na 1500 m, a Honza už u profesionálního trénování v klubu USK Praha zůstal.

Co Tě dokáže při běhání dobře nakopnout/naladit?

Když se trénink nebo závod povede a pak samozřejmě prostředí, ve kterém sportuji či skupina běžců v dobré náladě :)

Na jaký kurz se k Tobě můžou běžkyně aktuálně hlásit?

Na dopolední kurz Vypiluj si pětku / Nauč se uběhnout 10 km v 9:30 ve Stromovce. Začínáme ve středu 5. září.Další příspěvky