Nakoukni do zákulisí Jdu běhat - i pro běžecké kurzy to není snadné

27. 03. 2020 – Aktuality, Pro média

Ahoj všem běžkyním,

Jdu běhat to teď nemá jednoduché a následující řádky obsahují hodně upřímnosti. Píšeme je Helča a Míša, které jsme kurzy rozběhly od samého začátku. Aktuálně to vypadá, že tahle potopa je pro nás hluboká. Zkusíme jednu novou vlnu kurzů … a pak uvidíme, jak dál. Víme, že jsou firmy i lidé v mnohem obtížnější situaci, než v jaké je Jdu běhat. Nefňukáme. Sdílíme pravdu se všemi, kterým na Jdu běhat záleží. #jsmevtomspolu

Je to delší čtení a tak pro ty, co nechtějí vidět do celého zákulisí, máme i krátkou verzi:

Jdu běhat se po sedmi letech zastavilo. Jaro nám utíká. Nechceme nikoho zklamat a vypisujeme menší “májovou” vlnu kurzů a doufáme, že udržíme Jdu běhat alespoň v light verzi. Bez vás to ale nedáme. Pokud chceš Jdu běhat podpořit a ještě zažít atmosféru našich běžeckých kurzů, pořiď si vypsaný kurz. Chceme vyběhnout koncem května. Nadechujeme se… #jsmevtomspolu


A teď delší verze a celé zákulisí. Proč je přerušení náročné i pro Jdu běhat? Co se s Jdu běhat za poslední 2 týdny stalo? A co bude dál?

Kurzy se zastavily

Jdu běhat jako takové se odmlčelo na sociálních sítích i v offline realitě. Obdivujeme upřímně všechny, kteří se tak rychle přetransformovali “do onlinu” i ty, kteří tak akčně pomáhají!

Že letošní sezóna nebude jako poslední roky, jsme začali tušit v únoru. Přihlášky na jarní kurzy jsme pro vás spustili 14. února a první týden jste se přihlašovaly tak, jak bychom podle loňského roku čekali. O týden později se už návštěvnost webu i přihlášky propadly o 30%, další týden o 40%, pak o 60%... všichni už jsme četli jen zpravodajské servery. A pak se v sobotu 14. března provoz ve službách, život v ulicích, naše rozběhnuté novoroční kurzy, i přihlášky na jaro, zastavily. Neběžíme. Takových podniků je spoustu a… #jsmevtomspolu

Nemůžeme vyplácet odměny v týmu.

Trenéři ani koordinátorky od Jdu běhat nemají žádnou práci. Protože je karanténa, nepropagujeme individuální tréninky. (Možnost ale je, stačí se ozvat.) Kvůli různorodým názorům na samostatné běhání nepřidáváme slíbené tréninky na facebook. Práci nemají ani holky z office týmu. Vzhledem k už uskutečněným vydáním na přípravu jarní sezóny a vzhledem k současným nulovým příjmům nemáme odkud dávat odměny. Pája odchází na mateřskou a štafetu na telefonu a emailu rovnou přebírá Helča. Pája si teď zaslouží dát nohy nahoru a věnovat se oddychovým aktivitám. Přejeme jí hlavně zdraví a klidnou mysl!

Jdu běhat tedy teď organizačně vedeme jen v sestavě Míša a Helča. Je nám tu ve dvou smutno a doufáme, že třebas po rozhýbání přihlášek budeme moci office zase trochu oživit… #jsmevtomspolu

Nemůžeme jarní kurzy prostě jen o tu pauzu posunout?

Nemůžeme, a to kvůli sezónnosti. Pro Jdu běhat jsou jarní kurzy jako Vánoce pro obchody. Představte si, že obchodník naskladnil zimní zboží k prodeji před Vánoci. To zimní zboží ale už nikdy neprodá. Před Vánoci totiž přijde nečekaný zákaz nakupování. A po Vánocích už lidé zimní zboží nechtějí. Chtějí zboží na teplé počasí. Kterého ale chtějí méně, než toho zimního. A on musí jednak nakoupit nové zboží na teplé počasí a k tomu má na skladě to zimní zboží. (A v něm ty finance, které ještě musí splatit.) Nefňukáme, vysvětlujeme.

Pouštíme kancelář a hledáme tím pádem nové zázemí u Stromovky - máš tip?

V kanceláři a zázemí v Praze u Stromovky nám na konci dubna skončí nájemní smlouva, kterou neprodloužíme. 4 roky tam bylo moc fajn, ale musíme Jdu běhat odlehčit. V začátcích jsme první tři roky fungovali bez vlastních prostor a šlo to! Vracíme se ke kořenům. Pro kurzy najdeme ve Stromovce jiné fajn zázemí. Bereme tipy na místo poblíž Strossu, Letenského a Výstaviště, které je přístupné jak brzy ráno, tak dopoledne, tak dva večery v týdnu. Díky! #jsmevtomspolu

Jak jsme na tom s energií?

Následující odstavce odhalují pohled do zákulisí asi nejvíc. Helča v něm za sebe píše: “Už od úterka desátého března jsem začala mít infekční depku. Můj stav byl kritický o dva dny později, pak se díky povzbuzení děvčat mírně zlepšil, pak byl dva týdny stabilizovaný s občasnými záchvaty paniky a teď se pomalu zlepšuje. Proč o tom píšu? V kritickém stavu mysli jsme chtěla Jdu běhat zavřít. Teď hned, tady, dojedeme co musíme, zavíráme krám, vrátíme kurzovné, splatíme dluhy, nazdar bazar.

Proč? Musím se přiznat, že po sedmi letech mám méně energie na řešení běžných “věcí”, včetně vlastních špatných rozhodnutí, chyb a pochybení, než během prvních let podnikání. Pak mi běžkyně na kurzech, setkání trenérů, koordinátorek, energii vždycky vrátí. Ale tohle….jsem si říkala, tak TOHLE už nedám. Míša i ostatní holky mi ale píchly “antideptika”. Že by byla velká škoda teď skončit. Že Jdu běhat má tolik fanoušků, trenérů, lidí, co si bez kurzů nedokážou život představit. Že by to k nim nebylo fér. A i já jsem si pak řekla, že z boje se předčasně neutíká a sliby se maj plnit…” #jsmevtomspolu.

Míša doplňuje: “Jdu běhat je moje srdcovka. Za těch 7 let fungování se podařilo rozběhat spoustu běžkyň, srdcovou práci či přivýdělek získalo díky Jdu běhat mnoho lidí. Navíc jsem získala kamarádky a poznala skvělé lidi. I když jsem byla poslední 1,5 roku na mateřské a sledovala dění s odstupem, tak mi vždy na Jdu běhat záleželo. Naskakuji tedy opět do víru dění a snažím se být optimistka :) …” #jsmevtomspolu

A co tedy jarní kurzy? Budou? A mohla bych je vidět?

Kurzy budou! Jen nebudou teď na začátku jara a nebude jich tolik, jak bylo v plánu. Nebude ani tolik lokalit. Kdo chodil na kurzy v roce 2016, tak přesně na ten rozsah kurzů cílíme. Bude to light verze bez cukru.

Už teď se můžeš na kurzy hlásit a hodně nám brzkou přihláškou (a úhradou) pomůžeš. Díky za to! Pokud chceš ještě zažít běžecké endorfiny s Jdu běhat, teď je potřeba to dát vědět.

Opravdu nás mrzí, že nabídka nebude tak široká. Připravit a řešit tolik kurzů, jak bylo v plánu, ve 13 lokalitách ve dvou městěch je full-time záležitost téměř tří lidí po dobu čtyř měsíců, a to si vzhledem k současné situaci a nejisté budoucnosti nemůžeme dovolit. Navíc hraje roli zmíněná sezónnost.

V Brně budeme běhat v Lužánkách a na Komárově v kurzech dvakrát týdně. V Praze rozběhneme Stromovku (v menším zázemí než doposud, tipy?), Hvězdu, Modřany, Kunraťák a Hostivař. Všem běžkyním, které si jarní kurz už uhradily, posíláme email.

Co ještě nebude: sofistikovaný online marketing. Obsažné články, vymazlené storíčka, krásné ilustrativní fotky, pravidelné příspěvky na sociálních sítích. Jdeme k podstatě a online bude taky light.

A co tedy BUDE? Bude všechno to, co dělalo vždy Jdu běhat parádním místem: Skvělí trenéři, parta podobně naladěných žen, atmosféra, učení se, čas pro sebe, ENDORFINY :)

A kdy tedy budou ty jarní kurzy?

Rozhodnutí hodno věštce z koule. Nakonec jsme je vypsali na poslední květnový týden. Důležitým bodem pro nás bylo předpokládané datum otevření škol v druhé půlce května. Budou to tedy kurzy májové. Náhrady za dovolené není problém si vybrat i dopředu. Pokud by ale situace koncem května nebyla příznivá pro pořádání kurzů, už teď avizujeme, že je posuneme na konec srpna a začátek září.

A ještě tady máme poslední oříšek. Přerušené novoroční kurzy. Posíláme i všem novoročním běžkyním email a prosíme o zpětnou vazbu v dotazníčku.

Díky za dočtení až sem. Běžeckým endorfinům zdar a těšíme se ve zdravých časech na kurzech!

Za tým Jdu běhat,

Helča a MíšaDalší příspěvky