Ztráta motivace? Endorfiny jako povolená droga

01. 11. 2022 – Aktuality, Běžecké rady & tipy

Začít pravidelně běhat je pro spoustu z nás tajným přáním. Běhání přináší přísun endorfinů, hormonů štěstí, na kterých se běžci stávají závislými a zároveň se zlepšuje jejich životní kondice. Jak se ale dostat do fáze, kdy je pravidelný běh droga a ne utrpení? Nemusí to být vždy tak jednoduché. Pokud je i tvoje cesta k lásce k běhu klikatá, přečti si náš článek a třeba ti pomůže si leccos uvědomit.


Newsletter duben druhá vlna kurzů.jpg


Co rozhoduje o tom, zda se podaří běhat pravidelně a nebo zůstane jen u přání?

Na začátku se může zdát, že nejtěžší je udělat první krok a začít, ale největší výzvou je nepřestat. Na jaře parky ožívají běžci, kteří běhání zkouší zařadit do života. Jak jsou na tom na podzim? Mnoho začátečníků, kteří se proběhali vysokými teplotami, právě teď řeší ztrátu motivace - počáteční nadšení je pryč, se zánovními běžeckými teniskami hrajeme hru, kdo uhne pohledem dříve, a zůstáváme v teploučku doma u televize. Přitom běh v chladných teplotách je skvělý na budování imunity, kterou všichni tak potřebujeme.

Fáze budování návyku se nedá přeskočit ani na podzim a v zimě. Helča Suchomelová, pořadatelka běžeckých kurzů Jdu běhat, to vidí každý rok: “Už desátým rokem pomáháme ženám se celoročně rozběhnout. Z mnoha zpětných vazeb je jasné, že ženy běhání nabíjí a posiluje jak kondici, tak i psychiku, a to obzvlášť během půlroku s chladným počastím."


Víme, že bychom se měli hýbat, ale často pro to málo děláme... Aneb když racionální hlava má potřebné argumenty, které nestačí. Impulz k pohybu není závislý jen na logice. Klíčová je naše vnitřní motivace, která nás přiměje nazout tenisky pravidelně a dlouhodobě. Může to být lepší kondice, odreagování se, lepší kvalita života nebo to, že chceme stačit vlastním dětem, když nám ujíždějí na odrážedle. Neměj krátkodobé cíle, dívej se dál.

Se ztrátou nebo chvilkovým nedostatkem motivace bojují jak začínající, tak i pokročilé běžkyně z kurzu na půlmaraton. Shodují se však, že díky účasti na kurzech Jdu běhat je jednodušší nevystoupit z rozjetého vlaku. "Ve Jdu běhat si běžecký návyk udrží. Navíc trénink je pestrý, zábavný a doslova rychleji uteče,” jmenuje Helča klíčové faktory úspěchu.


Newsletter ranní kurz.jpg


Motivy pro běhání máme každá jiné, ale co všechny spojuje bez výjimky je ten skvělý pocit po doběhnutí, který je vyvolán vyplavením endorfinů v našem těle. Tahle droga je povolená a doporučená! Endorfiny způsobí, že se zlepší naše nálada a pocit může vést až k euforii. Skvělým pomocníkem pro překonání sama sebe v situaci, kdy se nám nechce vyběhnout, je vizualizace. Představ si ten příval pozitivní energie po doběhnutí a nazuj tenisky. Tvoje celková životní pohoda se pak bude díky pravidelnému běhu postupně zvyšovat.

V našich kurzech je euforie sdílená. Podobně naladěné ženy se podporují, trenérské vedení je lidské a příjemné. Je to prostředí, kde se ženy cítí dobře a kam se těší," vysvětluje Helča.


Svůj význam má i odměna, která není dlouhodobá a imaginární, ale jasně daná a můžeš si na ni po splnění svého cíle sáhnout.

V Jdu běhat podporujeme letos na jaře i na podzim motivaci krásnými a hodnotými dárky během kurzů. Děkujeme za spolupráci značkám Ben&Anna, sebamed, Blistex a Compeed.


A co říkají běžkyně?

Na pondělní a středeční tréninky jsem se upnula, je to hodně dáno holkami, těšíme se na sebe, vzájemně se povzbuzujeme...trenéři jsou skvělí. Ráda se hlásím k "Jdu běhat". Je to pro mě srdeční záležitost :)

Nejvíce se mi líbí, že ačkoli je člověk po celém pracovním dni unavený, dokáže se díky kurzu ještě dokopat a jít udělat něco pro dobrý pocit i běžeckou techniku.


Chceš se cítit lépe, odreagovat se, vyčistit si hlavu a zlepšit svou kondici? Pak už jen nazuj tenisky a řekni si Jdu běhat. Nikdy není pozdě začít s pohybem, ať už se jedná o méně přiznivé roční období nebo vyšší věk. Novoroční kurzy tady najdeš v prosinci, ještě dříve se můžeš přidat s nahrávkami do sluchátek v našich online kurzech!Další příspěvky