Ztráta motivace? Endorfiny jako povolená droga

07. 06. 2017 – Aktuality, Běžecké rady & tipy, Pro média

Ztráta motivace? Endorfiny jako povolená droga.

Začít pravidelně běhat je pro velkou část populace přinejmenším tajným přáním - touha doběhnout se ctí měřenou patnáctistovku je v nás zakořeněná už z dob tělocviku. Navíc běhání přináší pravidelný přísun endorfinů, hormonů štěstí, na kterých se běžci stávají vyloženě závislými. Jak se ale dostat do fáze, kdy je pravidelný běh droga a ne utrpení? Upřímně. Není to jednoduché.

Na začátku se může zdát, že nejtěžší je udělat první krok a začít, ale největší výzvou je nepřestat. Novoroční předsevzetí jsou historie, nadšení ze začátku jara s nadějí na nové začátky už také pomalu odeznívá a s novými běžeckými teniskami hrajeme hru, kdo uhne pohledem dříve? Na jaře parky pravidelně nejvíce ožívají běžci, kteří běhání zkouší zařadit do života. Jak jsou na tom ale po několika prvních vyběhnutí? Mnoho začátečníků právě teď řeší ztrátu motivace - počáteční nadšení je prostě pryč.

Fáze budování návyku se nedá přeskočit a není to nic jednoduchého. Helena Suchomelová, zakladatelka běžeckých kurzů pro ženy Jdu běhat (www.jdubehat.cz), to vidí každý den: “Z mnoha zpětných vazeb je jasné, že ženy běhání nabíjí a posiluje jak kondici, tak i psychiku. Běžeckými kurzy pomáháme už čtvrtým rokem rozběhnout se stovkám žen ročně.” Běžeckých kurzů Jdu běhat se toto jaro zúčastnilo v Praze, Brně a Ostravě více než 600 žen.

Jarní focení Jdu běhat (1).jpg

Co rozhoduje o tom, zda se podaří běhat pravidelně a nebo zůstane jen u přání?

Víme, že bychom se měli hýbat, ale nic pro to neděláme... Aneb když racionální hlava má všechny potřebné argumenty, ale nestačí to. Impulz k pohybu není závislý jen na logických argumentech. “Běžkyně oceňují pravidelnost tréninků v rámci kurzu, který má jasný cíl - za 10 týdnů uběhnout 5 km. Důležitá je i podpora skupiny podobně naladěných začátečnic a laskavé vedení a rady trenéra. Prostě prostředí, kde se cítí dobře a kam se těší. Navíc trénink je pestrý, zábavný a doslova rychleji uteče.” Jmenuje Helena klíčové faktory úspěchu.

Nikdy není pozdě začít s pohybem, ať už se jedná o roční období nebo věk. Klíčová je ale motivace, která nás přiměje nazout tenisky. Motivace nám připomíná, proč vlastně chceme běhat. Může to být lepší kondice, shazování kil, odreagování se, lepší kvalita života nebo to, že chceme stačit vlastním dětem, ale i vnoučatům. Neměj krátkodobé cíle, dívej se dál.

Svůj význam má i určitá odměna, která není dlouhodobá a imaginární, ale jasně daná a můžete si na ni (po splnění cíle) sáhnout. V Jdu běhat podporujeme motivaci nevynechat trénink motivačním dárkem v podobě funkčního trička značky Kari Traa, které běžkyně získá za účast na alespoň 9 z 10 tréninků svého kurzu.

Motivy pro běhání či jiný sport máme každý jiné, ale co všechny spojuje bez výjimky je onen krásný pocit po doběhnutí, který je vyvolán vyplavením endorfinů v našem těle. Tahle droga je povolená a doporučená! Endorfiny způsobí, že se zlepší naše nálada, životní pohoda, což může vést až k euforii. Skvělým pomocníkem pro překonání sama sebe v situaci, kdy se nám nechce vyběhnout je i vizualizace. Ještě před nazutím tenisek si zkus živě představit ten skvělý pocit po doběhnutí - příval pozitivní energie.

Se ztrátou nebo chvilkovým nedostatkem motivace bojují jak začínající, tak i pokročilé běžkyně z kurzu na půlmaraton. Shodují se však, že díky účasti v kurzu je jednodušší nevystoupit z rozjetého vlaku a běžecký návyk si udržet dlouhodobě.

Inspirujte se přístupem Jdu běhat nebo si zpestřete léto díky některému z právě vypsaných letních běžeckých kurzů pro začátečnice nebo pokročilejší, na výběr jsou různé časy, úrovně i lokality v Praze, Brně a Ostravě. Najdeš je na stránkách www.jdubehat.cz. “Děláme kurzy takové, jaké bychom je sami chtěli mít,” shoduje se organizační tým.

A co říkají na kurzy běžkyně?

Na pondělní a středeční tréninky jsem se upnula, je to hodně dáno holkami, těšíme se na sebe, vzájemně se povzbuzujeme...trenéři jsou skvělí. Ráda se hlásím k "Jdu běhat". Je to pro mě srdeční záležitost :)

Nejvíce se mi líbí, že ačkoli je člověk po celém pracovním dni naprosto vyčerpaný, dokáže se díky kurzu ještě dokopat a jít udělat něco pro dobrý pocit.

Chceš se cítit lépe, odreagovat se, vyčistit si hlavu a zlepšit svou kondici? Pak už jen nazuj tenisky a řekni si Jdu běhat. Užij si léto s větrem ve vlasech!Další příspěvky