Zahazuješ své novoroční předsevzetí? Počkej!

01. 02. 2018 – Aktuality, Běžecké rady & tipy

“Chci zhubnout, jíst zdravě, běhat, zažít nové věci…”

Chtěla jsi začít běhat a na Tvém lednovém kontě je akorát 2x doběhnutí na autobus a jedno nenápadné předběhnutí ve frontě v supermarketu? Nic není ztraceno, i únor je měsíc vyloženě vhodný pro změny životního stylu. V klidu si představ, kým bys chtěla být za rok touhle dobou. Pomůže Ti k tomu Tvé běžecké předsevzetí? Pokud ano, tak se nadechni a pojď do toho... znovu!

Když to shrneme, tak pro realizaci (nejen) běžeckých předsevzetí Ti pomůžou následující body:

  1. Zlepšit formulaci předsevzetí
  2. Začít porcováním
  3. Nebýt na to sama
  4. Vědět, jak na vytvoření zvyku
  5. Odměnit se

Důležitá je i formulace Tvého předsevzetí a cíle. Cíl “Budu běhat” je těžko uchopitelný, ale když si ho přeformuluješ, tak Ti půjde splnit snáz a budeš z něj mít lepší pocit. Jak může znít? Například: “Každé pondělí večer se obléknu do běžeckého a vyrazím aspoň na 30 minut ven s pocitem, že se budu pokoušet tu a tam rozběhnout” - To už zní splnitelně, ne?

Díky formulaci cíle, která bude mírnější, budeš mít ze sebe hned od začátku dobrý pocit a chuť pokračovat dál.

novorocni predsevzeti jeste nehazej do kose.720.jpg

Jak vlastně začít? Naporcuj si nejdřív slona. Aneb rozděl si svůj velký cíl na malé cíle. Půjde to snáz. Začni i jen tím, že si připravíš na hromádku věci na běhání. Další den už si věci jen oblékni a jdi se projít směrem k parku nebo podél vody, prostě místa, které je Ti sympatické pro běhání. Sama uvidíš, jestli Tě bude lákat po pár minutách přejít z chůze do běhu a nebo ne. Ale už i z té procházky budeš mít dobrý pocit, že jsi začala. A o tom dobrém pocitu to přeci je!

Nebuď na to sama a začni běhat s někým. Budete se vzájemně motivovat a podporovat. Máš ve svém okolí aktivní kamarádku, se kterou můžeš běhat? Ideální, pojďte běhat ve dvou. I na kurzech Jdu běhat podporujeme rozhodnutí běhat ve dvou, když se hlásíte spolu s kamarádkou, máte na kurz slevu.

Pokud aktivní kamarádku nemáš, nevadí. Velkou dávkou motivace je i samotné zapsání se do běžeckého kurzu, ve skupině obdobně začínajících běžkyň na to sama nebudeš. Uvidíš, že i ostatní jsou na tom jako Ty. Budete se vzájemně motivovat k tomu vydržet prvních kritických několik týdnů. Rady a motivace trenéra také dělají své.

Prostě svůj záměr běhat si nenechávej jen sama pro sebe. A hledej ve svém okolí podporu.

novoroční běžecké předsevzetí jdu běhat.jpg

Jakmile uděláš první krok, následuje fáze vytvoření zvyku, díky kterému u běhání vydržíš třeba i celý život. V Jdu běhat moc dobře víme, proč děláme běžecké kurzy na 10 týdnů. Pracujeme s efektem vytvoření zvyku a správných běžeckých návyků. Trenér Ti postupně povídá teorii kolem běhání, radí a pomáhá Ti se správnou běžeckou technikou. Díky své běžecké skupině, se budeš na tréninky těšit. Prostě nebudeš mít nutkání nevyběhnout.

Jednorázová motivace je také dobrá, ale tak dlouho nevydrží. Když máš průběžnou motivaci 2,5 měsíce, tak se Tvé tělo za tu dobu posune podstatně dál a běhání se stane mnohem lépe součástí Tvého života.

I když víš, že chceš běhat hlavně pro svou kondici, zdraví nebo třeba hezkou postavu, tak jsou to dlouhodobé motivy. Důležité je se odměnit hned v průběhu běhání nebo hned po něm. Díky odměně si k běhání vytvoříš kladný vztah i přes možné počáteční překonávání se.

Odměnou může být popovídání si s kamarádkou při běhání, super hudba nebo zajímavá audiokniha do sluchátek, oblíbený díl seriálu po běhu, chutná drobnost, kterou si jinak odpíráš, teplá vana, horká čokoláda nebo ovocný koktejl… prostě něco, na co se budeš těšit. A časem se Ti odměnou stane samotné běhání :)

Přejeme Ti, ať Ti Tvá běžecká předsevzetí vyjdou! A ať Ti běhání v roce 2018 přináší radost. Jdu běhat

PS: Krátké video-nahlédnutí do běžeckého kurzu z ledna 2018 najdeš tady.Další příspěvky