Co na sebe v chladnějších měsících? Poradili jsme se s trenérským týmem Jdu běhat a tady je výsledek:
- boty mohou být celoročně stejné, pouze pokud bys běhala traily ve sněhu doporučujeme odolnější
-
principem je vrstvení: je to lepší než jedna pevná bunda, ve které se bude i hůř pohybovat
- 10 až 15 stupňů: spodní tričko a triko s dlouhým/mikinka
- 5 až 10 stupňů: spodní tričko, triko s dlouhým, bundička
- méně než 3-5 stupňů, doporučujeme všechny tyto vrstvy: spodní tričko zakrývající ledviny (v zimě termo), triko s dlouhým rukávem, mikinku a bundičku. Ve větší zimě možno navíc přibrat vestu.
-
mít s sebou nějakou ochranu proti větru a nejlépe i proti dešti (tenkou bundu či vestu, a kšiltovku/kapuci)
-
dlouhé elastické kalhoty. Až když budou teploty méně než pět stupňů, můžete mít oteplené nebo si vzít "podvlíkačky". Tří čtvrťáky nejsou vhodné, pouze v kombinaci s opravdu vysokými ponožkami/kompreskami.
-
vyšší funkční ponožky - ne běžné bavlněné a NE kotníčkové (při běhání v chladném počasí je velmi důležité udržet achilovky v teple). Můžete také vyzkoušet kompresky.
-
později přidat i něco na hlavu: lehká běžecká čepice, čelenka; někomu také vyhovuje nákrčník
-
doporučujeme i běžecké rukavice - např. z Decathlonu, vyrábí je všechny značky, jsou jen dražší... stačí lehoučké, tlustší netřeba
-
VELMI DŮLEŽITÉ: pokud nedobíháš rovnou domů, ale jdeš na trénink, vezmi si s sebou teplé a suché oblečení na cestu zpátky, ručník na utření se hodí nejen když prší. Nemoci nejsou z běhu, ale z prochladnutí po běhu.
-
večer nezapomeň na čelovku - v zázemích jsou erární čelovky, pokud máte vlastní, prosím, vezměte si je, aby jich bylo dostatek.
- a je dobré vidět a taky být viděna-> takže zejména na samostatné tréninky je fajn doplnit model o reflexní proužek na ruku, či nohu+světlo (čelovka je nejpohodlnější, ale malá svítilna do ruky taky poslouží)
Běhu v krásném běžeckém zimním období zdar!