Tipy na 5 vychytaných běžeckých aplikací

08. 03. 2019 – Aktuality, Běžecké rady & tipy

Živý, nebo neživý? Řeč je o buddym, kamarádovi na běhání. I když běh o samotě má své kouzlo, mít spojence se vyplatí při jakémkoliv sportu a lidské činnosti. Protože „živého buddyho” seženeš v našich kurzech Jdu běhat, podíváme se v článku na ty neživé – běžecké aplikace a další technologické vychytávky.

Proč běhat s nějakými testery a aplikacemi?

Kromě toho, že na běh nejsi sama, tak jsme pro Tebe vybrali hned několik důvodů, proč rádi vybíháme s mobilní appkou, pulsmetrem, garminkami či fitness náramkem:

  • Sledování výkonnosti – jak pohodlně změřit, kolik jsi uběhla, jakým tempem, jaké bylo převýšení, zda byla tepovka relativně v normě?
  • Tvorba vlastního tréninku – souvisí úzce s předchozím bodem. Pokud se připravuješ na závody, je vhodné dodržovat tréninkové objemy. Jestliže nechodíš na vedené tréninky, musíš si sestavit vlastní plán s vhodnou aplikací.
  • Neztratíš se – většina zařízení má dneska zabudované GPS lokátory, které se hodí, běžíš-li v neznámém terénu. Anebo máš-li horší orientační smysl.
  • Hnací (vnitřní) motor – ruku na srdce, nepatříš k těm, které zvyšující se číslo naběhaných kilometrů spolehlivě vyžene ven i v mrazu?
  • Sdílení zážitků s komunitou – díky chytrým aplikacím můžeš svůj běh či trénink snadno sdílet s běžeckou komunitou. Máš tak pocit, že někam patříš, zejména nemáš-li běžecké pochopení mezi nejbližšími.
  • Je to IN – závod bez zapínání hodinek na startu? To už téměř není k vidění. Moderní technologie se staly běžnou součástí našich životů. Vlastnit běžeckou appku je prostě IN.

V neposlední řadě se mobily, hodinky a další testery stanou Tvými běžeckými parťáky, když zrovna ty „živé” kolem sebe nemáš.

Mobilní appky nebo běžecké hodinky?

Pro přesnost bychom neměli vynechat ani pulsmetry, fitness náramky a smartwatches. Běžecký trh dneska nabízí celou řadu chytrých zařízení, kde změříš výkonnost, zaznačíš mapu trasy včetně výškového profilu a uložíš mnoho dalšího.

Běžecké hodinky s GPS jsou mezi běžci nejoblíbenější, protože jsou považovány za nejpřesnější zařízení. Navíc jsou skladné a déle vydrží. Ovšem nejsou hodinky jako hodinky. Setkat se můžeš s pojmy sporttester, sportovní hodinky či sportovní GPS hodinky. První byly sporttestery, které neuměly určit lokalizaci. Naopak ne všechny GPS hodinky zase změřily tep. Je proto dobré vybírat hodinky podle účelu, k jakému je chceš primárně využívat.

Stálicemi mezi značkami hodinek jsou Garmin, Suunto, Kalenji a Polar. Jejich pořizovací ceny startují od 5000 Kč více. Pokud nechceš vložit do začátku běhání takovou investici, doporučujeme si na zkoušku pořídit levnější model hodinek (třeba z druhé ruky, přes eBay). Ozkoušíš, jak ti model sedí, co Ti naopak chybí, a pak investuješ.

Druhým nejčastěji používaným zařízením při běhání jsou aplikace na chytrém telefonu. Mezi nimi jsou nejoblíbenějšími volná a placená verze Runtastic, jež následují s velkým odstupem Runkeeper, Nike+ Running (dnes už nově NRC) a Endomondo. A my Ti k nim přidáme ještě jednu zajímavost – aplikaci Strava.

Představení běžeckých aplikací

Podle čeho si vybrat tu nejlepší běžeckou appku? Pročti si zhodnocení 5 námi vybraných aplikací a zodpověz si následující otázky:

  • Jaký máš operační systém v mobilu?
  • Jakou aplikaci používají Tví běžečtí kamarádi? (Snáze jim pak nasdílíš Tvé výsledky.)
  • Jsi ochotná investovat do placené verze?
  • Budeš aplikaci využívat i pro jiný sport než pouze běh?

1) Runtastic

Tato aplikace je jednoznačně jedničkou mezi sportovními aplikacemi, o čemž svědčí magická hranice více jak 10 miliónů stažení appky. Navíc je kompatibilní s oběma operačními systémy – iOS i Android.

Plusem appky je jednoduchý design, přihlašování pomocí sociálních sítí, volba z celé řady sportovních aktivit a možnost připojit měřič tepu. Sdílení výsledků na sítích je samozřejmostí stejně jako měření základních parametrů. V recenzích si řada lidí chválí vysokou přesnost aplikace, a to dokonce v lese. Naopak mínus spatřujeme v nemožnosti používat vlastní hudební přehrávač v mobilu. Musíš mít speciální pro aplikaci Runtastic a přes něj přehrávat hudbu, což je poněkud omezující.

TIP JDU BĚHAT: Než začneš stahovat Runtastic, ověř si, že je to Tebou požadovaná aplikace. Portfolio je značně širší. V mobilních storech najdeš krokoměry, appky pro zdraví, stopky (cca 20 appek) patřící pod Runtastic.

2) Nike+ Run Club

Další z aplikací stáhneš opět jak pro iOS, tak pro operační systém Android. Jedná se o vylepšení dřívější aplikace Nike+ Running, kde máš větší kontrolu nad tím, co sdílíš za své výsledky na sociálních sítích. To ale zdaleka není jediné, co tuto appku řadí na přední místa mezi běhacími appky.

NRC nabízí běhání s hlasovými průvodci, výzvy (týdenní a měsíční) a dokonce tréninkové plány šité Tobě na míru. Sledování výkonnosti (tempo, kilometráž, tepovka, převýšení) je přirozenou součástí appky. Kladně hodnotíme funkci Nike+ Coach, kdy si sestavíš trénink na tělo. K tomu si pustíš motivační skladby z Nike+ Run Club a zapojíš se do komunity pod Nike+. V ní můžeš sdílet své běžecké začátky, ale taky pokroky, přidávat fotky a klást otázky. Stačí se řídit heslem Nike – Just do it.

TIP JDU BĚHAT: NRC je čistě běžecká aplikace, žádnou jinou sportovní aktivitu v ní nezaznamenáš. Věnuješ-li se více sportům, zvaž, zda stáhneš více aplikací či jednu nespecializovanou.

3) Endomondo

Tato aplikace (pro iOS i Android) je z dalších, které nabízí zaznamenávat i jiné sporty jak běh. Najdeš tu badminton, squash, pádlování a další. Potěší Tě snadná a rychlá instalace, přihlášení přes sociální sítě. Všechno zabere ani ne minutku.

Pokud jsi přihlášená přes Facebook, mohou Tě během aktivity sledovat přátelé a posílat motivaci (zprávy) k výkonu. Máš-li chytrý fitness náramekna měření tepu, nemusíš ani běhat s mobilem. Pouze spáruj zařízení a po doběhnutí si data do Endomondo stáhni z hodinek. Lidé si v recenzích pochvalují nenáročnost aplikace na baterku mobilu, což se hodí zejména při dlouhých bězích. Nemusíš se tak bát vyběhnout ani s 20 % baterky nebo absolvovat maraton.

TIP JDU BĚHAT: Vše uvedené výše najdeš i v základní free verzi, ale k zakoupení je rovněž placená verze. Začátečnice ji ale nepotřebují, obsahuje zejména detailnější statistiky, tréninkové plány včetně audio trenérů.

Podívej se, jak vypadají naše běžecké kurzy. Video náhled do kurzu Jdu běhat s Českou televizí

4) RunKeeper

Tato všestranná appka (opět pro oba operační systémy) uzavírá velkou čtyřku nejstahovanějších aplikací nejenom k běhu. Pro zajímavost, dokáže měřit i jízdu na invalidním vozíku a dalších 12 aktivit.

Proč je u nás čtyřkou? Zejména kvůli nepřehlednosti a neustálému vnucování přechodu na prémiový účet. Řada funkcí je tak nedostupná a na místo propracovaných statistik očekávej ve free verzi spíše něco jako Facebookovou timelinu, jistou podobu se sociální sítí. Placená verze je už výrazně propracovanější a nabízí tréninkové plány. Dá se platit po měsíci.

K historii Tvých aktivit také není nejsnazší přístup, všechno se zdlouhavě proklikává. Na druhou stranu appka hned na úvodu zobrazuje srovnání s minulým měsícem, takže můžeš rychle sledovat své pokroky.

Ale ať appku jen nehaníme, potřebuješ-li motivaci, pak je tou pravou pro Tebe. Zadáš například cíl „zhubnout 10 kilogramů” a aplikace Tě začne hecovat. Když dosáhneš svého cíle, dostaneš notifikaci na zadaný e-mail.

5) Strava

Ačkoliv Strava je aplikace vyvinutá původně spíše pro cyklisty a ve stahování zaostává za předchozími čtyřmi (cca 5–10 milionů instalací), tak jsme ji zmínit museli. Stáhneš jak pro iOS, tak pro systém Android.

Nemáš ráda cyklostezky či stezky plné sportovců? Pak se Ti budou líbit heatmapy Stravy, kde je graficky zachycena využívanost tras atletů. Vývojáři Stravy totiž všechna nasbíraná data převedli do tzv. heatmapy. Snadno zjistíš, kudy a jak moc lidé běhají či jezdí na kole. Vytížené trasy jsou výraznější než ty méně používané.

Lidé hodnotí Stravu jako rychlou a zábavnou, zejména díky tzv. segmentům, což jsou třeba nejvyšší kopce v okolí, nejdelší mosty, atd. Na těchto segmentech můžeš poměřovat síly s ostatními a zkusit je proběhnout co nejrychleji. Nebo sama vytvoř svůj vlastní segment a čekej, zda někdo překoná Tvůj dosavadní rekord.

Další aplikace na běhání

Ano, existuje jich nepřeberné množství, nejenom na běhání. Vybrali jsme pouze zlomek, který je v české komunitě běžců nejrozšířenější.

Pokud zabrousíš do internetových diskuzí a Facebookových běžeckých komunit, možná narazíš i na další aplikace. Například Sport-Tracker, Adidas miCoach (bohužel nefunguje v našich končinách), MyTracks či SportyPal.

Většina z nich jde vyzkoušet zadarmo. S placením taky nemusíš spěchat, bývají často slevové akce. Rovněž pro výše popsané.

Bude to S anebo BEZ

Dočetla jsi a stále váháš, zda koupit hodinky a stáhnout si nějakou z aplikací? Případně kterou? Za nás velkým přínosem všech těchto moderních věciček je to, že nás umí nakopnout k běhu i ve chvílích, když se nám opravdu nechce. Zima, déšť, špatná nálada,…

Na druhou stranu, pokud běháš pro radost a raději sleduješ veverky než Tvé tempo na mobilu, pak se taky nic neděje. Každá jsme individuální osobností a nemusíš se nutit do něčeho, co se zdá být IN a měla bys to mít, abys „šla s dobou”. Základem zůstává, že běh musí bavit a ne bolet!

Nechceš běhat sama? Pak se připoj k partě stejně naladěných holek Jdu běhat. Stačí si vybrat vhodný kurz z aktuální nabídky základních nebo pokročilých kurzů. Aplikace a další vychytávky můžete probrat přímo na kurzu s trenérem nebo dalšími běžkyněmi.



Další příspěvky