Svoboda běhu i života není samozřejmost

15. 11. 2019 – Aktuality

Luxus nejsou auta, byty, dovolené...luxus je svoboda. Luxus je možnost si vybrat, že když chci, mohu jen tak běhat po kopcích. Přesně tohle jsem si opět připomněla, když jsem letos na výročí sovětské okupace 21. srpna běžela krásný trailový závod v Modřanské rokli (díky, Vaše liga!). Nemohla jsem se ubránit dojetí...to mi vždycky dělají endorfiny, vám taky?

Co nesmíme zapomenout, ženy v minulosti neměly svobodu volby. Znáte obrázky z Bostonského maratonu z roku 1967, kdy pořadatelé táhnou první ženskou účastníci z trati? V roce 1980, jen třináct let poté, už bylo běhání maratonů ženám sice dovoleno...nicméně Košického maratonu (nejstarší maraton v Evropě) se v tomto roce zúčastnilo 22 žen z celkem 1127, pouhá 2 %. Dokážeme si představit, že tehdejší společenská očekávání nenahrávala ženským dlouhým tréninkům, ale spíše kompletnímu obstarání domácnosti. V roce 2019 v Košicích běželo 5365 žen z celkem 14500 běžců a běžkyň, což je víc, než třetina.

Až vyběhnete v tento svátek na mnoha krásných závodech po celé republice nesoucích jméno výročí Sametové revoluce, s trenérem, nebo sami, oslavujte ve jménu svobody, která není samozřejmostí. Možnost si zaběhat, kdy a kde zrovna chceme, je opravdu luxus, který není dostupný všem lidem na Zemi.

Ať vám endorfiny naběhnou rychle a neubráníte se dojetí.

Za Jdu běhat, Helča SuchomelováDalší příspěvky