Zajímá Tě, co si myslí a jaký mají život trenéři v Jdu běhat? Zjisti, co na sebe tentokrát práskla Šárka z Prahy. Dozvíš se, na jaký svůj výkon je nejvíce hrdá, jak často vaří a jaké jsou výhody právě začínajícího speciálního kurzu - Běžecká příprava v tělocvičně. Tak čti dál a Šárce děkujeme za prima rozhovor ;)
Proč běháš Ty sama?
Běhám pro zdraví a radost. Zdraví je pro mě kondice a cítit se dobře. Je to můj život, neuměla bych si ho bez běhání představit.
Na jaký sportovní/běžecký výsledek jsi nejvíc hrdá?
V první řadě na maraton, který jsem uběhla za 3:39. Potom jsme hrdá na běžecké závody na běžkách, protože jsem poprvé vloni uběhla Jizerskou padesátku. Chtěla jsem běžet pod čtyři hodiny, nakonec se podařilo 4:01, mám ještě co zlepšovat. Hrdá jsem na top deset ve svém věku na Běchovické desítce. Když člověk trénuje, měl by si někdy zaběhnout i sám. Pro dobrý pocit, že na to ještě má.
Jakou běžeckou akci jsi si užila v sezóně 2017?
Běžela jsem teď právě Běchovickou desítku za 47:00, to byl můj plán pod padesát a byla jsem mezi prvními deseti v mé věkové kategorii.
Aktivně dělám ještě triatlon, ale letošní zranění ucha mi nedovolilo se zúčastnit, protože jsem nemohla plavat. Snad se budu moci vrátit a když ne, tak si najdu zase něco jiného. Triatlon mě bavil, protože je pestrý – kolo, plavání a vytrvalost. Maraton a trénink na maraton je monotónní, zařazovala jsem plavání i kolo. Při přípravě se člověk může šetřit jinou vytrvalostní aktivitou.
Baví Tě ještě nějaký další sport, další koníčky?
Běžky, kolo a plavání. Upřímně všichni stárneme, i běžkyně v Jdu běhat stárnou, a vlastně i ty mladší, všichni potřebujeme kompenzovat běh. Podařilo se mi najít hranici mezi během a kompenzačním cvičením, chodím na jógu a pilates.
Nesportovní koníček je rodina, se kterou taky sportuju. Ráda vařím, každý den. Děti nejedí ve školní jídelně, takže vařím sobě, manželovi a dětem, ráno a večer. Šest let permanentně vařím, zítra bude brambora s fazolkami a tmavou treskou, v hlavě mám "computer" na to, co vařím. Mně to pořád baví, ráda i peču, mám jedlíky, co mi to vždycky pochválí.
Co Tě na trénování v Jdu běhat nejvíc baví?
Jsem šťastný člověk v tom, když jsem byla na tělocviku a viděla jsem moji učitelku, chtěla jsem být tou učitelkou. Stála jsem tam a říkala si, že bych to chtěla jednou dělat. Mě tělák bavil. Naplnilo se mi to, co jsem chtěla v životě dělat. Zažila jsem praxi na různých stupních, děti musíš do toho nutit, ale v Jdu běhat to holky dělají pro radost. Protože když Tě slyší, ty jim něco poradíš, přijmou to, snaží se to udělat, je tam velká dávka důvěry. Výsledky se dostavují a mě to uspokojuje, má to smysl.
Jak se podle Tebe promění běžkyně za desetitýdenní kurz?
To záleží na fázi kurzu, jestli je úplný začátečník, z kurzu Nauč se uběhnout 5 km, Nauč se uběhnout 10km. Každá běžkyně je trochu jiná. U začátečnice je mým cílem přesvědčit ji, že běh je to, co chce. Nezkazit dojem z běhání. Je dobře, když se podaří nastartovat běhání a podpořit, že běh je správná volba. U začátečnice je úspěch, když uběhne tři kilometry vcelku.
U pětky se jde o krok dál. Uběhnout pětku a hrát si víc s technikou, povídat si více o obuvi, nožní klenbě. Když máš desetikilometrové běžkyně musíš říci více o relaxaci a strechingu. V každém kurzu se o něco pokusit, někam se posunout a když chodí běžkyně pečlivě a pravidelně, sami do toho něco dělají, pokud tedy nejsou překážky jako třeba nemoc, vždycky se ten cíl podle úrovně za deset týdnů splní. Důležitá je pravidelnost. Za deset týdnů je to i poznat, některé běžkyně i hubnou a chválím jim postavy.
Jaké jsou podle Tebe největší výhody Běžecké přípravy v tělocvičně?
Výhodou je, že v tělocvičně je stabilní počasí. Když je sychravé počasí, nechce se Ti a když víš, že jdeš pod střechu, kde bude teploučko, nemáš tolik zábran a nechutě. Běhat se dá kdykoliv jindy, při lepších podmínkách o víkendu, ráno, večer. V tělocvičně děláme to, co nezvládnou tolik důkladně sami venku, jako je streching, technika, posilování coru, držení těla. Tělocvičnu považuji za kondiční cvičení, které kompenzuje to, když víc běháš, tolik se neprotáhneš, při posilování si nikam v zimě nemůžeš sednout apod. Pokročilé běžkyně by si měly najít hodinu týdně, kdy budou kompenzovat. Není to jenom o běhání, holky mají třeba hrozně slabá břicha. Pomáhá to ve výkonu.
Jak vypadá Tvá ranní rutina?
Vstanu, dojdu si na záchod, vypiju citronovou vlažnou vodu. Umyju se a osprchuji se, potom si dám snídani. Zkoušela jsem různé zdravé věci a zjistila jsem, že hubnu, mám rychlý metabolismus. Dávám si pravidelně pečivo s máslem, medem. Mám ráda snídani na sladko. Skočím do auta a jedu do práce. Můj den je pak v pohybu.
Máš nějakou oblíbenou běžeckou trasu (lokalitu)?
Víš že jo, Unětice a Roztoky. Jmenuje se to tam Tiché údolí, podél říčky. Je tam les, pěšinka a cyklistická stezka. Jsem kousíček odtamtud, je to tam příjemné.
Co Tě dokáže při běhání dobře nakopnout, například song?
Nakopne mě hodně hudba, je to motivační a funguje to. Když mám vnitřní sílu, jsem schopna podat výkon, ale to musím uvnitř cítit, že to jde samo a je tam ta energie těla. Většinou jdu vyběhnout a nezastavuji.