Rozhovor s trenérkou Aničkou Rohulánovou

18. 06. 2017 – Rozhovory s trenéry

Zajímá Tě, co si myslí a jaký mají život trenéři v Jdu běhat? Nás ano! A tak se můžeš dočíst, co na sebe tentokrát práskla Anička z Prahy. Chceš vědět, jaké je Aničky oblíbené jídlo, kvůli (díky) kterému běhá a co si myslí o gaučingu? Tak čti dál a Aničce děkujeme za veselý rozhovor ;)

V zimě si vedla kurz Nauč se běžkovat, jak se Ti líbil?

Běžky byly super, byla super parta. Obecně vždycky je dobrá parta. Teď na Božáku (pozn. redakce: Boží Dar, Krušné hory) to byla sranda. Jsem ráda, že jedu s Májou (trenérka Jdu Běhat), to je pro mě relax. Mája je takový zlatý človíček, prostě příjemná vyvážená spolupráce. Doufám, že dopadne léto (pozn. redakce: letní 5-ti denní kurz Nauč se sportovat na dovolené).

Existuje sport, který Ti nejde/nebaví Tě?

To je těžká otázka… Už jsem si zamilovala i šipky, už jsem si v tom našla tu sportovní rivalitu. Možná, že nemám na to hlavu, tak mi nepřijdou jako sport šachy, není tam ta fyzická zátěž. Badminton, tenis už taky mám ráda. Nemám ráda gaučing, to mi říkají ve škole, že je nová disciplína.

Proč běháš Ty sama?

Protože ráda jím. Miluju klobásky, zmrzliny a sladký. A už jsem to někdy říkala a teda taky protože mě to samozřejmě baví. Mám ráda, když jsem unavená a adrenalin se mi vlije do žil. A hlavně teda kvůli jídlu poslední dobou, že si můžu dopřát.

Baví Tě ještě nějaký další sport, další koníčky?

To se připrav, že bude dlouhý seznam. Mám ráda všechny míčové hry, všechny fyzicky náročné sporty a mám ráda extrém. Nemám ráda sporty, kde nemůžu tělo ovládat, třeba, když visím na hrazdě na tyči a nevím, co to se mnou udělá. A mám šílený strach ze seskoků, skok padákem – jednotlivci i v tandemu, prostě dokud budu šťastná, tak to nezkusím.

Co se o Tobě málo ví?

Mám ráda zahradničení a to nikdo netipuje. A kdybych se nevěnovala sportu a lépe malovala, tak dělám zahradní architekturu. To je pro mě relax, neumím ležet na pláži.

Co plánuješ na léto?

Odpočinout si, aktivní odpočinek (Nauč se sportovat na dovolené). Plánuji naběhnout kilometry, že bych se na podzim přihlásila na dlouho odkládané závody. Ráda bych se podívala po okolí, jak v Milovicích, tak Náchodě. Chci prubnout kolo a jezdit na zahrádku.

Na jakou běžeckou akci se v roce 2017 těšíš?

Běžecká akce spíše ne, to by mě muselo něco hodně nadchnout, ale už se cítím při běhání zase líp. Uvidíme na podzim, jestli se nachystám na něco.

Máš nějakou oblíbenou běžeckou trasu (lokalitu)?

Mám ale v Náchodě, tam kde jsem vyrůstala a závodila, les Montace. Tam můžu běhat pořád. V Praze je pro mě srdcovka Divoká Šárka. Do Nebušic, z Nebušic na Džbán, to mám z fakulty.

Na jaký sportovní/běžecký výsledek jsi nejvíc hrdá?

Už je to pár let, jsem hrdá, že jsem uběhla maratony. Ještě víc Jsem hrdá, že jsem nepřestala běhat, protože jeden čas jsem měla strašnou krizi. Když jsem přišla na vysokou, chtěla jsem s běháním přestat, a pak jsem měla super spolubydlící a ty mě nakoply zpátky. Jsem ráda, že jsem se k běhání vrátila, že mě baví běhat a pak z toho výsledek Pražský maraton. A možná ještě, to nebyl závod, ale moc krásný běh, v rámci spojení univerzit Praha a Lipsko. To mě vrátilo k delším běhům a běhání obecně.

Co Tě na trénování v Jdu Běhat nejvíc baví?

To je záludná otázka. To je asi víc věcí. Ráda trénuji v Jdu Běhat, protože má vynikající obsazení ve vedení. Moc mě to těší, protože jsou tu moc fajn lidi, od Helči počínaje přes vás… Jsem tu vlastně moc spokojená. Co se týče holek, tak nadšenost pro běhání. To nadšení se přenáší na Tebe a ty ho předáváš zase zpátky, taková hezká symbióza. Fajn lidi se hlásí.

Jak se podle Tebe promění běžkyně za desetitýdenní kurz?

To je asi případ od případu. Myslím si, že když někdo na sobě deset týdnů opravdu maká, tak ta změna je výrazná. Běžkyně musí za deset týdnů pocítit změnu, ale není to jenom o tom chodit jednou týdně běhat na společném tréninku, ale i o samostatném běhání. My jsme taková pomocná berlička navíc. Když běžkyně spoléhá pouze na tréninky s trenérem, minimálně získá povzbuzení a běhá dál ve skupině.

V kurzech mám vždycky super docházku, na Běžecké přípravce i devadesát procent. Teď mám taky dobrou skupinku, trochu průřezovou, jsou tam větší rozdíly, ale věřím, že nikoho to neodradí.

Jak vypadá Tvá ranní rutina?

No ta je odlišná podle toho, v jakým jsem období. Třeba když byly první krásné jarní dny, nazula jsem kecky a chodila jsme běhat, abych se donutila něco dělat po zimě, byla jsem taková zlenivělá. A teď jak mám běhání více přes den, tak jedu na plavání, nebo mám klidnější ráno, kdy dělám u kávy přípravy do školy. Teď si užívám, že můžu vstávat až v půl sedmé, nepotřebuji ani budík. Teď když je takhle krásně, ty rána jsou úžasný.

Co Tě dokáže při běhání dobře nakopnout, například oblíbený song?

Neurvalý arogantní chlap, protože mu musím dokázat, že není tak dobrý. To třeba při závodech, kdy předbíhají holky kluky, kteří to nemají rádi, nechtějí se nechat předběhnout, napálí to a pak odpadnou.

Ne vážně, nakopne mě krásná příroda. Hezké příjemné počasí, třeba po dešti. Nebo super parta, když máš s kým běžet, samotnou mě běhat nebaví. To mě dokáže hodně nakopnout.

S Aničkou se můžeš potkat v Praze na začátečnických kurzech i na pokročilých kurzech.Další příspěvky