Rozhovor s trenérem Petrem Soukupem

26. 10. 2017 – Rozhovory s trenéry

Zajímá Tě, co si myslí a jaký život mají trenéři v Jdu běhat? Zjisti, co na sebe prozradil trenér Petr z Prahy, úřadující vicemistr světa v závodě Ironman ve své kategorii 30-34 let. Dozvíš se, jak 14. října 2017 prožíval tento extrémní závod na Havaji, během něhož uplaval naráz uplaval 3,86 km, ujel 180,25 km na kole a na závěr uběhnul 42,2 km.

Zjistíš, z čeho má Petr strach a ohromí Tě, kolika jazyky se domluví. Děkujeme Petrovi za rozhovor a ještě jednou moc gratulujeme k úžasnému výkonu.

Obdivuhodně jsi zvládl Ironmana na Havaji, jak jsi si závod užil?

Když závodím, tak je tělo v trochu jiném modu a okolí moc nevnímám. Snažím se 100% koncentrovat na výkon a dodržet dopředu promyšlené hodnoty wattů na kole, tempo na běhu, hlídám si ostatní soupeře, počítám svou ztrátu/náskok, pravidelně se občerstvuji. Je toho dost na co musím při závodě myslet. Tím pádem vytěsním myšlenky na hlad, teplo, bolest, únavu… Prostě závodím! Je neuvěřitelné kolik málo si toho pamatuji ze závodu, který trval lehce přes 9 hodin :) Tento závod popravdě není moc atraktivní pro závodníky ani fanoušky. Co je však neuvěřitelné, je týden, který předchází tomuto nejznámějšímu Ironmanu na světě. Doprovodný sportovní program závodů dětí i dospělých v běhu a plavání (včetně závodu v běhu ve spodním prádle), expo nabušené nejnovějšími trendy ze světa triatlonu, na tréninku potkáváte ta největší světová esa, každý se usmívá a se vším vám rád pomůže, není možné necítit zvyšující se adrenalin ve vzduchu s blížícím se závodem. To je to, co dělá tento závod jedinečným!

Pořadí se dle našeho laického pohledu stále hodně měnilo, jak jsi prožíval, když jsi byl po plavání osmý, během kola tušíme ještě trochu níže, a přitom jsi cílil na stupně vítězů?

Závod by se dal přirovnat k horské dráze. Plavání a první depo na výbornou. V průběhu první poloviny cyklistiky jsem se propracoval až na 2.místo, ale poté přišla první velká krize a já začal ztrácet. Krizi nahradila další a abych se nenudil, tak přišla ještě jedna. Posledních 30 km cyklistiky jsem dost protrpěl a propadl se na 30.místo. V běhu jsem tedy neměl na co šetřit a pěkně to napálil. Začal jsem předbíhat jednoho závodníka za druhým a doufal, že síly vydrží. To se dařilo do 32 km, kde jsem si vybral největší blackout. První místo jsem měl cca 10 vteřin před sebou, ale nemohl jsem běžet. Tělo odmítalo poslouchat. Musel jsem zastavit na občerstvovačce a nalít na sebe i do sebe všechno co bylo k mání. Poté jsem vytáhl tajný talisman od maminky, který byl celou dobu závodu se mnou v zadní kapse a vrátil se do závodu. Nakonec jsem doběhl na 2.místě! Nahoru a dolů, jako na houpačce :)

Podle Tvého videa jsi natrénoval za poslední rok tisíce kilometrů, přitom víme, že minimálně jeden nebo dva večery v týdnu zasvěcuješ Jdu běhat, jsi také fyzioterapeut, kdy tedy stíháš tak náročný trénink?

Moje práce je časově velice flexibilní, takže si mohu dovolit mezi pacienty či tréninky odskočit na svůj vlastní trénink. Osobně potřebuji velké objemy a ty získávám i s děvčaty z Jdu běhat na našich společných tréninzích. Někdo si myslí, že běh v tempu 7:00 min/km není přínosný. Ba naopak, tyto tréninky jsou základem mého úspěchu. Nicméně intenzitu trénuji raději sám.

Co Tě na trénování v Jdu běhat nejvíc baví?

Je tu skvělý kolektiv vedení a trenérů. Všichni jsou velice pozitivně naladěni, inspirativní a otevření. Nic není problém a se vším rádi pomohou. Zázemí je super a každým rokem, měsícem se posouváme dál. Nejde o business, ale o spokojenost běžkyň, a to je v této době velice cenné. Na druhé straně jsou tu účastnice kurzů. Děvčata mě často považují za běžeckého „boha“, ale větší hrdinky jsou právě ony. Jejich motivace, lačnost po nových informacích, snaha a odhodlání podat na každém trénink maximum je neuvěřitelná. Dělat věci, v kterých jste dobrý a máte úspěch, je jednoduché. Začít s něčím úplně novým a vydržet u toho, chce řádnou hrst odvahy. Za to si jich všech velice vážím. Právě ony jsou mojí motivací pro vymýšlení nových tréninků, her, cvičení a výzev.

Jak se podle Tebe promění běžkyně za desetitýdenní kurz?

V případě nových účastnic kurzů, bych odhadl, že 33 % děvčat nedokončí 10 lekcí. Z dokončených však 80 % pokračuje i nadále a běhu se začnou pravidelně věnovat. Což je super úspěch! A to je i mým hlavním cílem. Prvním kurzem nic nekončí, ale začíná. Běh je krásný sport, ale musíte si k němu najít cestu. Sekundárně se snažím, aby holky pochopily zákonitosti správné techniky běhu, naučily se základní běžeckou abecedu, věděly, jak běžet do kopce i z kopce a dokázaly si v případě potřeby vybrat z jednotlivých možností běžeckých intenzivních tréninků.

Budeš i dál jako Ironman jíst sójové suky?

Na suky a Májku nedám dopustit. Takže ANO.

Máš nějakou oblíbenou běžeckou trasu (lokalitu)?

Stromovka je super místo na běh, ale jsem kluk z malého města, který vyrůstal v lese jako orientační běžec. Přirozeně tedy tíhnu k měkkému povrchu, vůni stromů a členitému terénu. Nejraději běhám v Divoké Šárce. Moji oblíbenou trasu ukazuji pouze děvčatům ve svých kurzech. Kdo chce poznat, musí dorazit :)

Baví Tě ještě nějaký další sport, další koníčky?

Jsem časově dost vytížen, ale pokud nastane chvilka volného času a nemusím trénovat, tak rád lezu po skalách (bohužel mám strach z výšek a nevěřím jistícímu setu :)), sjedu si nějakou řeku nebo si jdu s dobrou partou zahrát nějakou míčovou hru (kterou zpravidla neumím a doufám, že se u ní nezraním). Rád čtu detektivky a koukám na zaručené filmy. Velkým koníčkem je samozřejmě spánek.

Na jakou další sportovní / běžeckou akci se těšíš?

Popravdě nyní nemám žádný cíl a zvažuji co dál. Jsem schopen se stále posouvat? Nejspíše ano, ale jsem ochoten tomu obětovat další stovky hodin? Uvidíme… Možná již nastal čas se sportem pouze bavit a užívat si dokončení nikoliv vítězství.

Jak vypadá Tvá denní rutina?

Každý den je trochu jiný. To mám na svém životě rád a zároveň nesnáším. Nicméně klasika je: 5:00 budíček 6:00 plavecký trénink se svěřencem 7:00 vlastní plavecký trénink 9:00 nástup do posilky jako trenér 11:30 vlastní cyklistický trénink 14:00 spánek 15:00 rehabilitace klientů 18:00 běžecký trénink se svěřenci 21:00 příjezd domů 24:00 spánek

Co se o Tobě málo ví?

Jsem introvert, nepiji kafe a umím se domluvit 18 jazyky (přitom žádný neumím pořádně :))

S Petrem se můžeš od listopadu potkat na kurzu Vypiluj si půlmaratonDalší příspěvky