Rozhovor s trenérem Ondrou Applem

27. 07. 2017 – Rozhovory s trenéry

Zajímá Tě, co si myslí a jaký mají život trenéři v Jdu běhat? Zjisti, co na sebe tentokrát práskl Ondra Appl z Prahy. Dozvíš se, jestli má Ondra i jiné koníčky než sport a co plánuje na zbytek prázdnin. Tak čti dál a Ondrovi děkujeme za pěkný rozhovor ;)

Co děláš teď v létě?

Teď v červenci mám docela dost volna. Sportuji si tak, jak se mi chce – běhám, jezdím občas na kole nebo beru záskoky v Jdu běhat. Těším se až nastoupím do Vyškova na základní kurz aktivní zálohy, kam odjíždím koncem července a tam budu na šest týdnů až do konce prázdnin.

Co Tě na trénování v Jdu běhat nejvíc baví?

Nejvíc mě baví, že si z velké části tréninku můžu vést sám, nikdo mi nezasahuje do práce. Otevřenost a volnost trenéra se skupinou. Baví mě, že běhání a běžkyně Tě nabijí pozitivní energií. Občas, když přijdeš na trénink a cítíš se pod psa a uběhne trénink, hodina a čtvrt, a jsem od lidí nabitý energií.

Jak se podle Tebe promění běžkyně za desetitýdenní kurz?

Určitě získá více běžeckého sebevědomí, když si na začátku myslela, že neuběhne ani sto metrů, a pak uběhne delší vzdálenost a zjistí, že to jde. Zvedne si sebevědomí, že na to má. Při dodržování trenérských rad se jí zvýší tělesná zdatnost a věřím, že se zlepší i technika. Může se otevřít a najít si ve skupině nové kamarádky a novou partu na sportování.

Proč běháš ty sám?

Začalo to jiným sportem, přibližně v mých třinácti letech. Dal jsem se na americký fotbal, kde jsem chtěl byl lepší, více jsem sportoval, začal posilovat a náhodou se k tomu přidal běh. Všichni američtí fotbalisti takhle neběhají, nějak jsem se k tomu ocitnul. Začal jsem studovat na fakultě a zkusil jsem se dostat do Nike na trenéra, kam to vyšlo. Vlastně jsem s běháním pořádně začal až, když jsem byl na pozici, že jsem musel běhat a zjistil jsem, že mě to baví.

Máš nějakou oblíbenou běžeckou trasu (lokalitu)?

Stromovka, Troja, Hostivařský park a Krčský les. No běhám skoro všude. Třeba, co jsem nepoznal je Prokopák, ten možná někdy v budoucnu. Hezký je Petřín, Pražský hrad a Letná, je toho víc. Mně se to líbí všude, během poznáš tolik hezkých míst, že je to úplně neuvěřitelný.

Baví Tě ještě nějaký další sport, další koníčky?

Jelikož chodím na fakultu tělesné výchovy a sportu, jsem multisportovní člověk. Baví mě cyklistika, běhání, kanoistika a celkově vodní turistika, což absolvuji s vodáckým táborem a jedná se o přemístění z bodu A do bodu B po řece, s poznáváním, kulturními žážitky atp., to mě baví :) Dále pak lezení, baví mě moc sportů – snowboarding, lyže, běžky. Je toho opravdu hodně.

A Tvůj nesportovní koníček?

Když se najde čas, tak mě potěší knížka, ale musí mě chytit příběh. Nejvíc se mi líbilo Kázání Ohně, 451 stupňů Fahrenheita a třeba i Krakatit od Čapka. A pak filmy a seriály.

Na jakou běžeckou/sportovní akci se v roce 2017 těšíš?

Ta už byla, a byl to Vltava run. Nejčastější otázka od běžkyň v kurzu, jestli závodím, tak odpovídám, že nezávodím, protože mě nebaví mačkat se s lidmi a dávat za startovné hromadu peněz. Vltava run je zrovna zajímavá akce. Hlavně když se běhají ty první úseky. Teď už je to víc masovka, ale ze začátku to bylo fakt příjemné. Vltava run byl super.

Na jaký sportovní/běžecký výsledek jsi nejvíc hrdý?

Ohledně sportu, nejvíc asi… tyjo… nevím. Když jsem uběhnul 3060 metrů v Cooperově testu za 12 minut. A pak 1500 m ve škole při desetiboji za 4:56 na to jsem taky hrdý. Není to moc, když si na to vzpomenu, ale jsem rád, že jsem se zlepšil proti přijímačkám o deset sekund.

Jak vypadá Tvá ranní rutina?

To je zrovna dobrá otázka. Vstanu, skočím si na toaletu. Skočím si udělat snídaní, sypaný čaj, málokdy si udělám kafe. Pak si zaleji vločky vodou, nakrájím si ovoce a přidám med a semínka. Nasnídám se. Když nemám co dělat, tak si někam zajedu na skútru, třeba do kavárny, někam posedět, nebo za kamarádem. Teď mám hromadu volného času a třeba ležím i do desíti, protože mám prázdniny. Bez snídaně, ale rozhodně nikam nejdu.

Co se o tobě málo ví?

Nemám rád mrháním časem nad základními věcmi. Když chci věnovat někomu čas, tak mu ho věnuji. Jsem občas drzý, jenom na určitou skupinu lidí, na nejbližší a pak mě to mrzí. Jsem sportovní a rekondiční masér, to jsem studoval na střední :-D

Co Tě dokáže při běhání dobře nakopnout, například song?

Neběhám s muzikou. Nakopne mě můj vytyčený cíl, většinou krátkodobý. To mě motivuje. A pak běhání s partou, běžeckou skupinou, prostě s někým, vzájemná motivace.

S Ondrou se můžeš potkat v Praze od září na podzimních kurzech jak pro začátečnice i pokročilé.Další příspěvky