Rozhovor s trenérem Davidem Milerem

23. 10. 2017 – Rozhovory s trenéry

Zajímá Tě, co si myslí a jaký mají život trenéři v Jdu běhat? Zjisti, co na sebe tentokrát práskl David z Prahy. Dozvíš se, co si myslí o běhání na podzim a v zimě a také jak netradičně motivuje své běžkyně v kurzu. Tak čti dál a Davidovi děkujeme za prima rozhovor ;)

Proč běháš Ty sám?

Protože mě to nepředstavitelně baví. Je to pomoc v rámci relaxace a uvolnění v dnešní době, můžeš vypnout, soustředit se sama na sebe a poslouchat své tělo. Můžeš k tomu vzít psa, vyběhnout ve více lidech a povídat si o nesmyslech, nebo koukat na krajinu. Prostě být ve větší psychické pohodě, hlavně tady v Praze.

Davide, ty máš psa?

Mám malou chrtici, takovou zlobivou holku, trenér Míra Touška má její ségru.

Jak často chodíš běhat?

Snažím se běhat dvakrát v týdnu, plus mám tréninky s holkama a ještě kruháče.

Na jaký sportovní/běžecký výsledek jsi nejvíc hrdý?

Určitě nejvíc hrdý jsem na extrémní Spartan race, který byl 23,5 kilometrů přes slovenské hřebeny. Bylo to úplně perfektní, sáhnul jsme si na dno a skončil jsem 23. z dvou tisíc lidí. S mojí váhou, zvednout dvacetikilový pytel, hodit si ho na rameno a běžet s ním do kopce, není jednoduchý.

Jak jsi na to trénoval?

Ve fitku, klasika, nahodíš si pytel na záda a běháš od zdi ke zdi, ideálně v prázdném sále. Snažím se trénovat ve volném čase, když mám možnost v rámci dobrovolných hasičů na vesnici. Mají klády, zdi a můžeš si vše vyzkoušet. Plus je tam nějaká voda, takže do bazénu, zaplavat si.

Co se o Tobě málo ví?

Na trénincích jsem k holkám otevřený, je tam prostě uvolněná atmosféra, takže se bavíme o všem. Vařím, peču, rád cestuji a myslím si, že se o mně ví všechno. Za nic se nestydím.

Jak vypadá Tvá ranní rutina?

V tuto chvíli, probudit se v rozumném čase, protože všechny moje ordinace začínají ráno od osmi, to je občas oříšek. Vzbudit se, abych byl na osmou pryč. Klasika, koupelna, rychlá snídaně, pak vyvenčení psa, vzbuzení drahé polovičky, která chodí do práce až na desátou, nasednout do auta a vyrazit.

Co rád snídáš?

Dělám si to různorodé, od musli, přes vajíčka na všechny možné způsoby, vždycky zařadím ranní kávu a jogurt. Nejradši mám víkendové snídaně, když nikam nepospíchám.

Baví Tě ještě nějaký další sport, další koníčky?

Nesportovní koníčky, to nastane, až budeme mít postavený příští rok dům. Teď hlavně holky na běhání a také dělám kruhové tréninky. Cestování po hradech a zámcích, nesnáším sezení doma. Vždycky si najdeme nějakou aktivitu, kterou se zabavit. Také různé food festivaly, nebo procházení po Praze, nebo výstavy.

Kde se Ti líbilo naposledy?

Na Náplavce jsme byli na Asia festivalu, tam chodíme rádi. Zajímavé jsou noční prohlídky, byli jsme kousek od Opavy na zámku a v průběhu léta jsme byli v Mnichově Hradišti, tam to bylo krásný.

Co Tě na trénování v Jdu běhat nejvíc baví?

Baví mě, že se utvoří úžasná atmosféra a stmelí se parta lidí. Perfektní zázemí, že v sychravu se máš kam schovat. Už jsem naladěný na podzim.

A ty pečeš dorty?

Peču na závěr kurzu, Helenka hodně často chodila. Napadlo mě, čím holky namotivovat. Každý si rád užije odměnu. Mám rád pečení, vypnu u toho a vždycky dokážu něco vymyslet. Holky na to slyší. Snažím se, aby to bylo zdravější, bez tuny cukru, s ovocem a nepřehánět to.

Jak se podle Tebe promění běžkyně za desetitýdenní kurz?

Úplně největší proměnu, kterou jsem měl, byla dva roky zpátky v zimě, desítka na Kampě, slečna zhubla dvě konfekční velikosti, hlavně jí to začalo bavit. Valná většina, tak 80 % holek si běhání nějak oblíbí, najdou si to, co je pro ně dobrý, že vypnou, mají nějakou aktivitu.

Musím říct, že mě holky čím dál tím víc překvapují. V Kunraťáku si holky na jaře a v létě vytvořily skupinku na Facebooku a dávaly si vědět, kdy jdou běhat. Bylo to něco moc příjemného, jak se semknul kolektiv.

Holky pokračují i s jiným trenérem?

Pokračují, měli Nauč se 5 km, přes léto Vypiluj si pětku a teď pokračují s Ondrou na Nauč se uběhnout 10 m. Je super, že si vyzkouší běhat i pod jiným trenérem, ani vrcholoví sportovci nemají za kariéru pořád jednoho trenéra. Každý trenér má chuť do něčeho jiného, i když máme společnou koncepci na kurz, tréninky trochu přizpůsobíme. Je potřeba si to prostě vyzkoušet.

Máš nějakou oblíbenou běžeckou trasu (lokalitu)?

Srdcovka je Kunraťák, protože tam jsem začínal.

Trénoval jsi ve více lokalitách?

Ve Stromovce, na Hvězdě a teď v Prokopáku, tam je to příjemně jiný. Nejvíc kouzelná pro mě v rámci zimy byla Kampa, prosinec až únor, jak svítí Praha a běžíš podél Vltavy. Mělo to extrémní kouzlo a bylo to nádherný.

Kam si chodíš zaběhat, když jdeš sám?

Jelikož bydlím v Holešovicích, naběhnu si na cyklostezku na Kralupy nad Vltavou, někdy skončím ve Stromovce a někdy pokračuji dál.

Užil jsi si nějakou běžeckou akci v roce 2017?

Letos, je to fakt divný, jak jsem byl pracovně vytížený, vše mi proplulo mezi prsty a nepřihlásil jsem se na nic, jsem strašná ostuda. Byl jsem alespoň fandit, třeba na Pražském půlmaratonu. Šel jsem ze sobotního tréninku Jdu běhat, stavil jsem se doma a šel jsem fandit, zrovna když vyhrála Petra Pastorová (pozn. red.: Petra je ostravskou trenérkou Jdu běhat).

Co Tě dokáže při běhání dobře nakopnout?

V rámci kurzů, když jsou holky úplně wow do běhání a chtějí být ještě lepší, než mají naplánováno, vymáčknou maximum. A vidíš, že to prostě chtějí, to je motor všech trenérů.

A Tebe?

Mě ta atmosféra na kurzech a když vyběhnu sám, tak, když se cítím úplně na pohodu, nic mě nebolí, je příjemné počasí okolo 15 stupňů a neprší, podzimní a jarní počasí je super.

S Davidem se můžeš potkat na jednom z posledních letošních kurzů Vypiluj si pětku od 13.11. v pražské Stromovce.Další příspěvky