Rozhovor s běžeckou trenérkou Májou

29. 04. 2019 – Aktuality, Rozhovory s trenéry

Zajímá Tě, co dělají trenéři Jdu běhat, když zrovna netrénují? Tentokrát můžeš zjistit, co nám o sobě prozradila trenérka Mája Krauzová. Mája je všestranná osobnost: vystudovala angličtinu a ruštinu a věnuje se i jejich výuce, 12 let reprezentovala ČR v rychlostní kanoistice a poslední dva roky se věnuje canicrossu. Máje a Katce děkujeme za milý rozhovor ;-)

Co Tě na trénování v Jdu běhat nejvíc baví?

Trénování je pro mě skvělý relax a svým způsobem protipól běžné náplně mé práce, kdy některé děti těžce motivuji k jakémukoli pohybu. V Jdu běhat mě vždy těší nadšení běžkyň do dalšího tréninku a taky možnost potkat spoustu zajímavých holek.

Jak se podle Tebe promění běžkyně za desetitýdenní kurz?

Ohromně moc. Obvykle se holky posunou běžecky- vydrží běžet déle, rychleji a i lepší technikou, ale hlavně se "přepnou v hlavě". Uvěří tomu, že se poctivou prací mohou krůček za krůčkem zlepšovat a opravdu se stát plnohodnotnou členkou celosvětové komunity běžců a běžkyň a ne na ně jen závistivě koukat při lapání dechu někde za bukem. Díky zlepšení kondice jim stoupne i sebevědomí a uvědomí si, že změnou návyků může dojít kvelkým změnám v jejich životě.

Proč běháš Ty sama?

Původně bylo pro mě běhání nutné zlo v rámci doplňkových sportů. Dnes už je to naopak a běh je můj oblíbený způsob jak čistím hlavu, vyvětrám sebe i psí slečnu Beky a udržuji si kondičku.

Máš nějakou oblíbenou běžeckou trasu nebo lokalitu?

Nejraději běhám z Baby do Šárky, kde je spousta přírodních cestiček. Ale moc se mi líbí i nově vyšperkovaná Stromovka s krásným rybníčky a můstky. Nebráním se ani městským trasám - ráda se proběhnu uličkami kolem Nového světa a po Kampě.

Baví Tě ještě nějaký další sport, další koníčky?

Nikdy jsem nedělala kolektivní sport a od loňského podzimu si chodím jednou týdně zahrát florbal. To mě teď moc baví. Sice mi to moc nejde, ale o to víc se snažím protihráčky uběhat a být platnou členkou týmu. Jinak se přes zimu ráda svezu na běžkách, v létě na kolečkových bruslích.

Na jakou běžeckou akci se v roce 2019 těšíš?

Těším se na canicrossový závod Supersprint, který se inspiroval sprinterskými závody na běžkách. Závodí se v malých skupinkách na 1km a pouze nejrychlejší běžkyně postupuje do dalších bojů. Jsem na to moc zvědavá.

Jak ses dostala ke canicrossu, s jakým pejskem běháš a co Tě na tom baví?

Před 3lety jsem si dovezla ze slovenského útulku krásnou kříženku Beky, která je takový přerostlý pinč, nebo taky malý dobrman, jak kdo to vidí. Každopádně je to akční, běhavý pes. Bohužel hlavně ze začátku byla extrémně bojácná, a tak nepřicházelo v úvahu ji pouštět vyběhat na volno. Takže jsem si vzpomněla na Canicross, což je jednoduše běh se psem. Běžec i pes má speciální postroj a spojeni jsou pružným vodítkem tak, aby se síly rozložily a necukalo to. Takže jsme na podzim v roce 2016 začaly běhat a máme odběhané 2 sezóny a musím říct, že komunita běžců se psy je taky moc fajn a všem pejskařkám to můžu doporučit jako super doplněk k běžným tréninkům. Přeci jen je to s pejsky celkem fofr.

Na jaký sportovní výsledek jsi nejvíc hrdá?

Je to už dávná historie, ale kdysi mi to docela šlo na kajaku a mám doma pár medailí z juniorských MS a ME.

Jak vypadá Tvoje ranní rutina?

Několikrát posouvám budík a nesnáším se za to. Pak rychlá snídaně, což je u mě pečivo s nějakou zeleninovou pomazánkou a kafíčko. Po snídani vyvenčím Beky a frčím do práce.

Co se o Tobě málo ví?

Asi to, že učím kromě tělocviku cizí jazyky (angličtinu a ruštinu). Ale myslím, že toho na sebe běžkyním v průběhu kurzů povím až až (smích ;)

Co Tě dokáže při běhání vždycky nakopnout?

Fajn počasí a hezká trasa a napnutý canicrossový postroj. :-D

A obligátní otázka na závěr, na jaký kurz se k Tobě mohou běžkyně aktuálně hlásit?

Od pondělí 29. 4. hezky zlehka rozbíhám Nauč se uběhnout 5km.Další příspěvky