PříBĚH brněnské běžkyně Hanky – 3 roky s Jdu běhat

13. 04. 2019 – Aktuality, Řekli o nás

Zkoušela běhat sama se psem, ale nikdy u toho dlouho nevydržela. K pravidelnému běhu se vrátila po padesátce, když si, jak sama říká „na stará kolena“, založila profil na Facebooku a hledala informace o běhání. Bez větších zkušeností s běháním se v roce 2016 přidala na kurz Nauč se uběhnout 5 km v Brně. Tento rozhovor s ní připravila trenérka Hanča v březnu letošního roku po absolvování tréninku Nauč se uběhnout 15 km, na kterém naběhaly 11 km. Ano, opravdu 11 km!

Moc děkujeme Hanče a Hance za tento rozhovor.

A jaký je její příBĚH?

Z běžecké začátečnice se stala pravidelná účastnice běžeckých kurzů, která pravidelně vyráží na běžecké závody. V předchozích dvou letech se účastnila minimálně jednoho závodu měsíčně. Nejedenkrát v závodě skončila celkově poslední, často je také první a jediná ve své kategorii. Ovšem pro Hanku běhání není o umístění na závodech. Je pro ni životním stylem. A pro nás ostatní je Hanka inspirací, že běhat a závodit se dá v každém věku. Hance by totiž málokdo hádal 55 let.

Co Tě přivedlo do kurzů Jdu běhat a k běhu obecně?

Úplně původně jsem jezdila v létě na vodu a do hor, v zimě na běžky, o systematičtějším běhání se u mně nedalo mluvit, tehdy to byly jen občasné kratší výběhy v místě bydliště. Následovala dlouhá pauza se sportem, k němuž jsem se postupně vracela v podobě tělocvičny. Jinak mám vrozenou srdeční vadu a lékařem mi byl schválen jakýkoli vytrvalostní sport. Zkoušela jsem běhat sama se psem, vydržela jsem to přes zimu a jaro a když začala vedra, nechala jsem toho. Na kurzy Jdu běhat jsem narazila, když jsem si na stará kolena založila profil na Facebooku a hledala jsem informace o běhání. Po konzultaci s Helčou (pozn: Helenou Suchomelovou, zakladatelkou kurzů Jdu běhat) jsem se před třemi lety na jaře 2016 přihlásila na svůj první kurz Nauč se uběhnout 5 km.

Co Tě na kurzech Jdu běhat baví?

Baví mě pestrost a vedení tréninků, trenéři vždycky vymyslí něco nového, pohyb venku, banda stejně naladěných holek (hlavně tréninková skupinka v Anthroposu je tím známá). A neposlední řadě i výsledky...

Jakých tréninků Jdu běhat se účastníš?

Pondělních v Anthroposu Nauč se uběhnout 15 km s Lukášem a středečních Nauč se uběhnout 5 km s Jančou (pozn. nově zde Hanka nejen běhá, ale také dělá koordinátorku Jdu běhat).

Ve kterém ročním období běháš nejraději a proč?

I když jsem hrozná „zmrzlina“, nejraději běhám v zimě. Na zimu se člověk může vybavit, ale před horkem neutečeš.

Jak ses dostala k účasti na běžeckých závodech?

Po necelém roce tréninků s Jdu běhat byla na Facebooku informace o 1. ročníku charitativního běhu na pomoc jedné rodině Běhám a pomáhám ve Vyškově. Protože krátce před tím jsem běžela na tréninku svoji první závěrečnou desítku, kterou jsem si zkusila i mimo trénink, rozhodla jsem se zkusit tento závod. A ke svému překvapení jsem skončila na třetím místě ve své kategorii (člověk si musí umět vybrat kategorii (smích). A potom následovaly další závody, to už s holkama z Jdu běhat.

Co Ti roky s Jdu běhat přinesly?

Návrat k pohybu (hlavně k pohybu venku), partu stejně naladěných holek, sportovní zážitky, ať už na trénincích nebo na závodech, a také nová přátelství.

Jaká je Tvoje další běžecká meta?

Dostat se s desítkou pod hodinu... a také zlepšit časy na půlmaraton.

Jaký je Tvůj oblíbený trenér a proč?

Oba dva, jak Janča (pozn. Jana Olejníčková), tak Lukáš (pozn. Lukáš Olejníček) by za to, co dokázali, mohli chodit s nosy nahoru. Přesto jsou naprosto normální, člověk se jich může zeptat na cokoli, mají velkou trpělivost, poradí, pomohou, povzbuzují, mají radost z úspěchů svých svěřenkyň. Tréninky s nimi jsou bezvadné, vždycky i po těch letech je tam něco nového; nikdy nevíme, co vymyslí a co si na nás připraví....

Začneš taky tvořit svůj příBĚH s Jdu běhat?

Stačí udělat první krok, přihlásit se na kurz, nechat se vést sympatickými trenéry a vzájemně se motivovat skupinou ostatních holek. Díky konceptu 10týdenních kurzů Jdu běhat máš i Ty šanci si z běhání vytvořit návyk a zařadit běh jako běžnou součást svého života, stejně jako právě Hanka.

V dubnu startují v Jdu běhat jarní kurzy pro začátečnice i pokročilé, kam srdečně zveme všechny běžkyně, které chtějí začít nebo se zlepšit.Další příspěvky