Podzim patří trailu

08. 09. 2019 – Aktuality, Běžecké rady & tipy

Proč jde dohromady právě podzim a trail? Za nás snad není hezčí období na běhání v přírodě než podzim. Listy na stromech se zbarvují a venku není takové vedro. Podzim prostě hraje barvami a my ještě nemusíme běhat navlečené do bund a jiných vrstev. Co si tedy ještě prodloužit léto a vyběhnout do přírody? V Jdu běhat máme přímo speciální Trail kurz, který vede stále usměvavá trenérka Týnka.

Přece je tak přirozené běhat v přírodě a kochat se výhledy, které najdeme. Ale k tomu patří i trochu jiný typ tréninku. Na nějaký ten výhled potřebujeme nejdřív doběhnout. Většinou bude někde pěkně schovaný v přírodě a nejspíš i na kopečku. Ale nemusíš se ničeho bát. Naopak při trail běhu nejde tolik o tempo, ale o to si běh pořádně užít. Vidět místa, která normálně nevidíš a konečně se soustředit hlavně na sebe a nejen na tempo. Nedávno přišla Helča, zakladatelka kurzů Jdu běhat s tím, že běžela trail závod a básnila, že nemusela hlídat tempo. Že konečně mohla kopec jít tak jak chtěla a probíhat lesíkem a užívat si trasu, kterou v životě neviděla.

Chceš i Ty zažít takový pocit, kdy si běh užíváš a ani Tě nenapadne kouknout se na hodinky? Co Tě čeká a jak si poskládat takový týdenní sportovní plán i s výběhem do přírody?

  • 1x společný trénink pod dohledem trenéra, který Ti pomůže vypilovat techniku právě na běh v přírodě.
  • 1x trail trénink ve zvlněném terénu na nezpevněných cestách. I tohle tělo ocení, když nebude muset běhat jen po silnici.
  • 1x trénink doplňkový v jednodušším terénu, kdy ale počítáme s tím , že se chceš zlepšovat v běhu v terénu, abys pak uměla zaběhnout závody jako Vltava run, Prague Park race, NoMenRun…
  • 1x posilovačka, abys zpevnila především střed těla, který je pro běžce velice důležitý.

Ukázka tréninku, který je vhodný zařadit.

zahřátí: 5 min rozklus, protažení, 3x ABC (běžecká abeceda) do mírného kopce s výběhem do 15 m rovinky

hlavní část: 3x 2 min do kopce a každý úsek je cílem doběhnout dále než ten předešlý, intenzita 4-5. Mezi úseky je volný klus zpět na start a na startu je 1 min pauza. Po první sérii pauza do 10 min s vloženým meziklusem v intenzitě 1-2 a pak ještě jednou celá série.

vyklusání: 10 min výklus

Pozn. k intenzitě

1 = do 65 % maximální tepové frekvence nebo si můžeš povídat s kamarádkou

2 = 65 % - 75 % maximální tepové frekvence nebo jsi schopna říct 2 - 3 souvislé věty

3 = 75 % - 85 % maximální tepové frekvence nebo řekneš útržkovitě povely a slova

4 = 85 % - 95 % maximální tepové frekvence nebo nemůžeš téměř mluvit

5 = 95 % - 100 % maximální tepové frekvence nebo nemůžeš vůbec mluvit

A na závěr se podívej na tip na posilovačku. Pod článkem najdeš názornou ukázku. :-)

Pokud bys ráda běhala v přírodě, ale trail je na Tebe ještě moc zvlněný terén, můžeš se přihlásit na kurz v lokalitách, kde máme blízko do přírody a hodně toho využíváme. :-)

Kunraťák - s Evičkou si můžeš Vypilovat pětku

Hvězda-Petřiny - Nauč se uběhnout 10 km / Vypiluj si desítku s Kačkou

Nové Butovice-Prokopák - například Vypiluj si pětku s Honzíkem

69668088_796061964143207_7564682682483867648_n.jpgDalší příspěvky