Zažila to nejedna z nás. Natěšeně vyběhneme ven na trénink a pokud podprsenka dobře nesedí, nedrží správně prsa, nebo dře, tak to prostě není ono a trénink si neužijeme, tak jak bychom chtěly. Dobrou zprávou je, že se to dá snadno vyřešit dobře zvolenou sportovní podprsenkou.
Co musí splňovat kvalitní běžecká podprsenka
Většina běžeckých začátečnic přijde do obchodu a zvolí první sportovní podprsenku, která je osloví svými barvami. To, že podprsenka nemá kostice, přetahuje se přes hlavu, pevně svírá Tvůj hrudník, ještě neznamená, že je kvalitní běžeckou podprsenkou a naplní svůj účel.
Prodyšnost
Vzhledem k tomu, že při běhu se zapotíš, dbej na to, aby zvolená podprsenka dobře odváděla pot – byla prodyšná. Udrží Tě v suchu a neprochladneš. Prodyšnost závisí zejména na materiálu, ze kterého je ušitá. Na bavlnu zapomeň a hledej mezi syntetickými funkčními materiály, jakými je například Lycra.
Některé syntetické materiály jsou s přídavkem antibakteriální směsi (částečky stříbra). Na štítku hledej AG nebo sanitized. Takto upravený materiál Tě chrání před plísní, neboť zabraňuje tvorbě mikroorganismů. Tyto podprsenky jsou vhodné zejména na tréninky, kde se pořádně zapotíš – intenzivní a kopcovité běhy.
TIP JDU BĚHAT: Pokud jsi náročnější závodnice, hledej na podprsence označení Coolmax. Tato polyesterová vlákna mají specifický průřez a svými miniaturními kanálky odvádí pot z těla ven, kde se odpaří. Připlatíš si (cca kolem 1000 Kč), ale podprsenka Tě ochladí i za velkých veder.
Správné rozložení váhy
Velmi důležitým aspektem je nastavitelnost podprsenky (ramínka, obvodový lem), případně její střih, který určuje, jak podprsenka rozloží váhu Tvých prsou. Nesmí totiž docházet k přetěžování pouze jedné skupiny svalů za běhu, například trapézového svalu. Proto se v obchodě dívej po podprsence, která nese označení silná opora (high support). Určitě nesahej po těch se slabou či střední, ty jsou spíše na jógu.
Zda Ti bude lépe sedět podprsenka přes hlavu, nebo typ se zapínáním vzadu a nastavitelnými ramínky, si už musíš vyzkoušet sama.
Bezešvost
Pokud máš citlivou pokožku, zkus se podívat po bezešvých podprsenkách, někdy též nazývané jako hladké podprsenky. Případně si kontroluj, že švy jsou zvenku. Jestliže jsi zvolila podprsenku se švy, při zkoušení se zaměř na ten v podpaždí, protože by ses mohla dočkat nepříjemného odřeného a následně opruzeného podpaží. Na vině je právě špatně zvolená podprsenka.
Cena jako kritérium výběru
Jsi-li začínající běžkyně, asi nechceš hned utratit několik tisíc za svou první běžeckou podprsenku. Pokud běháš déle, máš pravděpodobně podprsenek více, takže opět se jedná o tisícové položky. Přitom když se rozhlédneš po e-shopech i obchodech, objevíš kousky od pár set korun. Například ta z Decathlonu začíná na 119 Kč. Musí kvalitní sportovní podprsenka stát tisíc a víc korun?
Tak jako u všeho, zdaleka neplatí, že čím je něco dražší, tím to bude kvalitnější. Na trhu se sportovním oblečením najdeš podprsenky od sto korun až po několik tisíc korun. Běžná cena u známých značek (Adidas, Puma, Nike) se pohybuje okolo 1500 Kč.
Bohužel tady neexistuje univerzální rada. Za nás je nejlepší objevit tu značku a střih, která Ti sedí, a tu si koupit hned v několika kouscích nehledě na cenu. Jsou běžkyně, které jsou spokojené s podprsenkou z Tchiba za cca 350 Kč. Jiné ale nedají dopustit na dražší značkové kousky, u kterých je potřeba počítat s přirážkou za tři proužky či fajfku v logu.
Podprsenka pro malá prsa
Každá z nás byla jinak obdařena. Kdo čeká, že běžkyně s menším poprsím to mají snazší, mýlil by se. Rozhodně neplatí, že tyto běžkyně mohou běhat bez podprsenky. Proč?
- Nikdo netouží mít rozedřené bradavky od trička. Přelepování bradavek přenechme mužům.
- Jakkoliv malá a pevná prsa jsou, tak stále hopsají. A to je samozřejmě bolestivé.
- Navíc ženy chtějí vypadat jako ženy za každé situace. Tedy i za běhu.
Co by tedy měla splňovat podprsenka pro drobnější ňadra (pomíjíme výše uvedené základní prvky)?
- Musí být pružná, ale nevytahat se.
- Nesmí škrtit, ale zároveň ani odstávat podél hrudníku.
- Neměla by připlácnout prsa k hrudníku, naopak díky vyztužení prsa zaoblit. Ale tady si hlídej, zda se Ti pod tričkem nezačnou dělat varhánky od špatně vybrané velikosti košíčků (vyztužení).
Ve většině případů běžkyně s menším poprsím sáhnout po podprsence přes hlavu bez zapínání, ale není to nutností. Například výše zmiňovaná podprsenka z Tchiba (za 359 Kč) je i pro menší prsa, má zadní zapínání a nastavitelnou velikost ramínek.
TIP JDU BĚHAT: Výhoda podprsenek pro menší prsa spočívá v tom, že je v létě běžkyně často nosí jako top bez svrchního trička.
Podprsenka pro velká prsa
Možná jsi to ty, nebo znáš kamarádku, která raději sáhla po dvou sportovních podprsenkách, či té kosticové, aby se jí přestala prsa za běhu bolestivě houpat. Ano, dámy s větším objemem hrudníku to mají složitější, ale stojíme si za tím, že dvě podprsenky na sobě nejsou potřeba. Ostatně to není ani pohodlné.
Při výběru podprsenky hledej tu s nápisem silná opora. Ideálem je pak podprsenka s překříženými vypolstrovanými ramínky o dostatečné šířce a polstrovanými pevnými košíčky. Funkční detaily pro odvod potu Ti taky značně pomůžou. Mysli také na to, ať různých plastových (i silikonových) úprav je na Tvé podprsence co nejméně. Čím více jich je, tím víc dráždí Tvou kůži při běhu.
Když to shrneme, tak podprsenka pro větší prsa by měla splňovat následující:
- Nebýt přes hlavu, tj. mít zapínání – nejlépe na více poloh.
- Překřížená a polstrovaná ramínka.
- Vystužené košíčky, které nejlépe směřují prsa od sebe pryč.
TIP JDU BĚHAT: Vyzkoušej si podprsenku nejen v klidovém stavu, ale také testem v pohybu. Zkus se proběhnout alespoň v kabince, když to nejde v obchodě. Uvidíš, jestli podprsenka sedí a drží, jak má a hlavně zjistíš, zda někde nedře (zejména v podpaždí).
Jak pečovat o podprsenku, aby dlouho vydržela
Jistě se nechceš brzy loučit se svým těžce vybraným kouskem. Pokud se budeš o sportovní podprsenku dobře starat, měla by Ti vydržet i přes dva roky. Samozřejmě záleží na četnosti používání a zda ji bereš taky na závody.
Máš dvě možnosti:
- Per v ruce – nejlépe po každém tréninku, aby ses vyvarovala zápachu.
- Per v pračce – pouze s dalším sportovním oblečením do 40 °C. Rozhodně nepřidávej aviváž (zanáší funkční vlákna v podprsence), postačí speciální prací prostředek na sportovní prádlo.
Pokud nebudeš prát podprsenku po každém použití, doporučujeme ji pověsit na šňůru a nechat alespoň vyvětrat. Podobně i zbytek tréninkového oblečení.
TIP JDU BĚHAT: Pořiď si podprsenek víc a střídej je. Tím Ti déle vydrží. Minimálně měj jednu na závody a další na tréninky.
Máš vyhráno?
Ať už máš prsa malá, nebo naopak velká, nikdy v tom nejsi sama. Vhodnou podprsenku na běh hledáme všechny. Určitě se vyvaruj tomu nosit dvě na sobě či si přelepovat bradavky. Raději vyzkoušej více typů, včetně dražších značek, a vyber si jednu padnoucí. Tu vezmi hned ve dvou kusech.
Mezi nejběžnější značky patří klasika v podobě Adidas, Nike, Puma nebo Reebok. Ale při hledání navštiv i Decathlon nebo Tchibo. Pokud máš větší vnady, neboj se britské značky Panache. Prsa drží jako ulitá.
Přijď vyzkoušet kvality své nové podprsenky do party stejně naladěných holek Jdu běhat. Stačí si vybrat vhodný kurz z aktuální nabídky základních nebo pokročilých kurzů.