Jak vybrat běžecké boty?

10. 10. 2022 – Aktuality, Běžecké rady & tipy, Pro média

To je jedna z nejčastějších otázek, kterou na kurzech dostáváme. Obuv je klíčová část běžecké výbavy, takže jsme rádi, že se ptáš.

Podíváme se na výběr bot pro začátečnice. Budeme předpokládat, že techniku teprve začínáš pilovat a hledáš obuv, která bude pohodlná a podrží tě při prvních běžeckých krocích. V závěru nabídneme i tipy pro pokročilejší.


Čím byste mi doporučili začít?

Zajdi do běžecké speciálky, např. do Sanasportu, kde narazíš i na boty PUMA. Na těch v článku vysvětlujeme klíčové vlastnosti běžeckých bot.

Popiš prodavači svůj běžecký profil, např. že jsi začátečnice běhající v parku nebo po polních cestách, kolem tří až deseti kilometrů dvakrát třikrát týdně a tempo neřešíš. Dá se předpokládat, že ti doporučí silniční, objemovou botu. Neboj se v obuvi strávit dostatek času a párů zkusit několik. Kromě doporučení od prodejce si během zkoušení můžeš vyhledávat parametry obuvi i na internetu.

Puma Run 0863-min.jpeg


Na jaké parametry se mám v prodejně ptát?

První důležitou vlastností je tlumení. Tlumení rovná se tlumící vrstva mezi svrškem boty a spodní podešví, říká se jí také mezipodešev. Díky tlumení jsou klouby méně zatíženy, protože absorbuje nárazy při dopadu. To se hodí (nejen) u začínajících běžkyň, které ještě nemají dobrou běžeckou techniku. Pokud začínáš, a/nebo máš nadváhu, určitě sáhni po botách s kvalitním a vyšším tlumením, tedy po botách vyšší řady. O míře tlumení by ti měli dát informace prodejci obuvi a můžeš si je přečíst i v popisu každé obuvi na internetu.

Technologie použitého tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Každá značka využívá jinou technologii tlumení. U značky PUMA je to pěna NITRO.

Pro začínající, ale i středně pokročilé běžkyně doporučujeme obuv VELOCITY NITRO 2. Obuv je vhodná pro běh na silnici, dá ti komfort i odpružení pěnou NITRO, a je vhodná pro všechny tréninkové vzdálenosti, ať už plánuješ vyrazit ven na 3 nebo 15 kilometrů.

Pokud bys ráda do začátku maximálně tlumenou botu, vyber typ MAGNIFY NITRO, který má největší vrstvu pěny ze všech PUMA modelů. Oba modely mají na podrážce technologii PUMAGRIP, která zajišťuje přilnavost k povrchu za každého počasí.

Puma Run 0872-min.jpeg


Slyšela jsem něco také něco o tom, že mi v obchodě vyhodnotí můj došlap?

Přesně tak, doporučujeme si nechat ve speciálce udělat tzv. diagnostiku došlapu. Díky ní se objasní otázka, zda máš při dopadu tzv. pronaci, neboli že tvé chodidlo je při zatížení nestabilní a kotníky ti “padají dovnitř”.

Pokud máš výraznou pronaci, pomohou ti pronační boty, které mají větší oporu na vnitřní hraně chodidla. (Samozřejmě, že boty pomohou jen přiměřeně, nejlepší je stále pracovat na běžecké technice pomocí běžecké abecedy a dalších cvičení.)

Pokud dopadáš na chodidlo neutrálně, tedy osa kroku ti prochází středem chodidla, máš výběr širší z bot tzv. neutrálních.

Společný (3)-min.jpeg


Na co se mám soustředit při zkoušení obuvi?

V první řadě, a to my ženy někdy nerady slyšíme, vyber si boty o číslo větší, než obvykle nosíš. Možná budou boty vypadat méně elegantně, ale palce a nehty budou mít pohodlí, což je základ.

Také při zkoušení dbej na vhodný tvar takzvaného “kopyta” - přiměřenou šířku boty vzhledem k tvému chodidlu.

Při zkoušení nezapomeň ani na pocit v patě a achilovce. Achilovka by měla mít volnost, aby mohla při běhu správně pracovat. Boty by tedy pro tvou nohu neměly být příliš vysoké. Ani pata boty by tě neměla svírat, měla bys jenom cítit příjemnou oporu, nikoliv tlak.


Kolik bych měla mít párů bot?

Pokud běháš 2-3 krát týdně, stačí ti jeden pár obuvi. Životnost se uvádí mezi 800 - 1600 km, takže pokud uběhneš 15-20 km za týden, jedny boty ti vydrží asi jeden rok. Můžeš si ale určitě pořídit boty dvoje a pozorovat, jak se cítíš v různých typech obuvi. Pak se budeš umět lépe rozhodovat o botech dalších.

Puma Run 0333-min.jpeg


Neběhám jen ve městě. Mám si pořídit i boty na trail?

Pokud běháš po polích, suchých lesních cestách, případně na městském sněhu…všechny tyto povrchy zvládneš v klasické obuvi. Je fajn si uvědomit, že trailové boty jednak bývají méně prodyšné a jednak bývají díky podrážce tužší, což snižuje komfort běhu.

Kdy je lepší sáhnout po trailové obuvi? Pokud budeš běhat v hlubším sněhu, nebo po dešti v terénu, kde jsou kameny, kořeny, bláto.

PUMA nabízí trailové boty do smíšeného terénu FAST-TRAC NITRO, které mají pevnější podrážku, odolný nepromokavý svršek s technologií Gore-tex i zpevněnou špičku umožňující odvod vody.

Pokud už nějakou dobu běhám, jaké boty mám vyzkoušet?

Jakmile budeš mít kilometry v nohách i v hlavě, budeš poctivě pracovat na své technice, začneš také sama lépe cítit rozdíly mezi různými druhy obuvi.


Doporučujeme se zaměřit na parametr, kterému se říká drop. Pojem drop se týká tlumící vrstvy a v milimetrech popisuje, jak moc velký je sklon (pokles) mezi výškou tlumení v patě a ve špičce. Pozor, číslo dropu nerovná se výšce tlumení. Často je nižší drop doprovázen i nižším tlumením, ale není to podmínkou. Existují velmi tlumené modely s nulovým dropem a naopak tenoučké boty s dropem 10 milimetrů.

U bot s nižším dropem (0 - 6 mm) je snadnější dopad na střed a přední část chodidla, čímž je víc napodobován pohyb chodidla běhu naboso. Nicméně boty s nižším dropem jsou náročnější například pro achilovku.

Vyšší drop (6 - 12 mm) slouží i k tomu, aby byla pod patou větší vrstva tlumení a bota ti pomohla s rychlejším přechodem do odrazu. Pro začátečníky, kteří zřejmě nejprve došlapují více přes patu, jsou tedy fajn boty s vyšším dropem.

Postupně s více naběhanými kilometry a zkušenostmi začneš nepochybně zkoušet boty s menším dropem, např. 6 mm.

Společný (5) (1)-min.jpeg


Další možností je vyzkoušet tzv. tempovou obuv, a to pokud najdeš zalíbení v rychlosti na kratší tratě, a když vypiluješ techniku. Ta má méně tlumení a díky menšímu množství materiálu v ní poběžíš dynamičtěji, než v botě objemové.

Boty PUMA DEVIATE NITRO ELITE jsou určené těm, které chtějí zrychlovat a pomoci jim v tom může karbonová vrstva INNOPLATE. Tato pokročilá technologie zajišťuje rychlejší odraz a energičtější pohyb.

Nebo tě jako pokročilejší běžkyni zaujme model RUNXX, který PUMA vyvinula speciálně pro ženy. Má střední tlumení, nízký drop a vylepšený střih, který obepíná specifickou ženskou nohu na patě, nártu a klenbě.

Společný (4)-min.jpeg

Závěrem

Článek vznikl ve spolupráci se značkou PUMA. Obuv nadchla i našich 10 běžkyň v rámci letošního projektu Probuď v sobě šelmu.

Přejeme ti spoustu spokojených a zdravých kilometrů a chuť zkoušet různé druhy obuvi. Technologie se neustále vyvíjejí, a stejně tak i tvůj běžecký styl. A nezapomeň: žádná obuv nenahradí zdravý běžecký styl. Ten se učíš průběžně na našich kurzech: ať už v Praze nebo online.


Zdroje, citované a doporučené články:

Behani.cz: Šířka boty

Patalie.cz: Jak vybrat běžecké boty

Rockpoint.cz: Tlumící vrstva

Rungo.cz: Drop

Rungo.cz: Pronace a supinace

Run-magazine.cz: Jak vybrat běžecké boty

Sportega.cz: Drop

Sportisimo.cz: Jak vybrat běžecké boty

Svetbehu.cz: Jak vybrat běžecké boty



Další příspěvky