V babím létě, kdy sluníčko ztrácí sílu a fouká vítr, nám stačí lehčí bundička a dlouhé legíny. Co na sebe později na podzim a v zimě? Běhání je totiž celoroční sport a my musíme myslet na to, jak se obléknout, když se budou teploty blížit nule.
Každá jsme samozřejmě jiná a toto jsou pouze naše doporučení a zkušenosti. Nakonec si vše musíš otestovat sama a zjistit, co ti vyhovuje nejvíce, v kolika vrstvách se ještě pohybuješ pohodlně a kolik vrstev potřebuješ, aby ti nebyla zima.
Nakonec ti to bude slušet jako našim běžkyním v únoru na závodě v Braníku. Pro představu, ten den bylo asi 10 stupňů a sluníčko :)
Vrstvení je základ
Určitě ti na začátek doporučíme vrstvit, vrstvit a zase vrstvit. Raději zvol více vrstev než jednu silnou a teplou bundu. Vrstvy tě nebudou omezovat v pohybu a budeš je moci podle potřeby vysvlékat nebo oblékat. To oceníš především na začátku, než sama vychytáš, co sedí právě tobě.
Jak na vrstvy
Vždy je nejlepší začít funkční vrstvou, která odvádí pot a ty nebudeš běhat ve vlhkém a studeném oblečení.
Při teplotách 5 až 10 stupňů spodní tričko, které odvede pot, tričko s dlouhým rukávem a tenkou bundičku, která neprofoukne.
Při teplotách pod 5 stupňů je dobré mít jako první vrstvu funkční termotričko, které tě udrží v teplu a suchu. Pak teplejší mikinu a bundičku proti větru. Některé běžkyně si přidají na bundičku i vestu, která je tolik neomezuje v pohybu, není jim takové teplo na ruce, ale ty nejdůležitější části těla mají v teple.
Co se týká legín, doporučujeme dlouhé nebo tříčtvrteční s vysokými podkolenkami. Zase podle osobní preference. Pro běžkyně, které ví, že jsou zmrzlé, existují i zateplené zimní legíny. Při teplotě pod 5 stupňů doporučujeme dvojitou vrstvu: buď druhé běžecké legíny nebo např termolegíny z lyžarské výbavy.
Hlava, ruce a nohy v teple
Jako první ti doporučíme lehkou běžeckou čelenku, v teplotách pod 5 stupnů pak běžeckou čepici. Nezdá se to, ale z hlavy uniká nejvíce tepla a proto je důležité na to myslet i při běhu. Mnoho běžkyň ocení i nákrčník, který ochrání krk. Čelenku i další radosti najdeš tady.
Co na ruce a nohy? Rozhodně nepodceňuj ponožky. Vždy vol funkční vysoké ponožky, aby sis chránila achilovky, které v sychravém počasí trpí a pak jsou náchylné ke zranění. Na ruce stačí tenké rukavice, ve kterých se Ti nebudou tolik potit ruce.
Běžecké boty měnit nemusíš, zvládneš běhat ve stejných jako doteď, a to i v městském sněhu, který obvykle vydrží pár dní. Pokud by ses ale vydala na traily, zvol trailovky, protože podklad bude na podzim mokrý a bahnitý. V zimě se pak budou na traily rozhodně hodit i nesmeky.
Pár tipů na závěr
Když vybíháš, měla by ti být lehce zima. Při běhu se zahřeješ a budeš oblečená tak akorát. Je velice nepříjemné běžet, když ti je velké teplo. Navíc se začneš o to více potit a to v zimě není příjemné, protože pak pot studí. Jedna z pouček je: “Než vyběhneš, odlož jednu vrstvu, nebudeš ji potřebovat.” :-)
Především na podzim a v zimě nezapomeň mít na svém oblečení reflexní prvky, abys byla dobře vidět. A naše poslední rada a tip je - nos čelovku :-) Není to jen proto, abys dobře viděla ty, ale aby všichni dobře viděli tebe.
Po tréninku se nezapomeň hned převléknout do suchého a teplého oblečení, abys neprochladla a doma si po výkonu dopřej zaslouženou teplou sprchu a jen si užívej účinky endorfinů a pěkný pocit ze svého výkonu. Protože právě běháním i v chladném počasí dostáváš běh do života! :-)
Řekni si už teď: Z běhu v chladu a dešti nemocná nebudu! Právě naopak: běh v náročnějších podmínkách moje tělo i hlavu posílí!
Běhu zdar!
P.S.: Je to možná klišé, ale pravdivé: není špatného počasí, jen špatně oblečeného běžce. Jestli si nevíš rady, neboj se zeptat trenéra na jakémkoliv kurzu. Moc rád poradí.