Jak na běhání po padesátce - příBĚH Zuzky

02. 03. 2018 – Aktuality, Běžecké rady & tipy, Řekli o nás

Zuzka je běžkyní z kurzů Jdu běhat a běhání se začala věnovat až po dosažení padesátky. Impulz ke změně životního stylu přišel před 15 lety, kdy jí doktor řekl, že pokud nepřestane s kouřením, tak může brzy skončit zdravotně velmi špatně. A protože je kouření těžko překonatelný návyk, věděla, že musí začít “něco dělat”, aby neseděla doma u televize s čokoládou. Potřebovala zaměstnat svoje tělo i hlavu a tak začala se sportováním. K běhání se dostala před třemi roky.

Jaké byly Tvé první kroky po tom, co jsi přestala s kouřením?

Začala jsem chodit do fitka a postupně jsem přidala také brusle - časem jsem najela obden i 20 km. Do fitka jsem chodila na skupinová cvičení, kde byly super trenérky, ale když jsem později změnila zaměstnání, kde jsem chodila na směny, hledala jsem si aktivitu na dopoledne. Hledala jsem něco, u čeho se pořádně zapotím a cítím, že jsem “něco dělala”, a tak jsem se 3 roky zpátky rozhodla vyběhnout.

Jak Tě napadlo zrovna běhání? Co konkrétně bylo tím prvotním impulzem vyběhnout?

Cvičitelka zumby mě vytáhla na závod Světluška, který se konal v dubnu a já, abych se alespoň trochu připravila, tak jsem začala v březnu běhat. Zároveň mi běh přišel jako dobrá alternativa ke cvičení ve fitku.

Měla jsi někdy předtím zkušenost s běháním?

Dříve jsem byla u policie, takže jsme měli pravidelné výkonnostní testy - mezi tím i běhání a to jsem fakt nesnášela.

Jaký byl Tvůj úplně první běžecký pokus?

Obula jsem tenisky, že si zaběhám před dopolední směnou - klasika kolem řeky. Myslela jsem si, že k Vyšehradu to zvládnu, ale po 100 metrech už jsem samozřejmě nemohla.

Jak to šlo s běháním dál?

Nejdříve jsem běhala sama, nikdo známý se mnou běhat nechtěl. Pak jsem se dostala do skupin na facebooku a našla si spoluběžkyně, se kterými pravidelně společně vybíháme.

“Když něco dělám, tak to chci dělat správně a pořádně, a tak jsem se přihlásila na kurz”

běhání po padesátce Zuzka Jdu běhat (1).jpg Ve žlutém tričku běžkyně Zuzka

Takže máš svou běžeckou skupinu a i přesto ses přihlásila do kurzu Jdu běhat, co Tě k tomu vedlo?

Nemám ambice na vyhrávání závodů, ale zajímala mě správná technika. Načetla jsem si hodně teorie, ale nevěděla jsem jak to aplikovat v praxi. Zajímal mě názor trenéra na moji techniku běhu, říkala jsem si, že na kurzu budeme všechny na podobné úrovni, nebudu se bát, že budu zdržovat a běhání s chlapama ve skupině mi nevyhovuje, protože jsou moc orientovaní na výkon. S holkama ve skupině se nestydím říct své problémy, protože vím, že ostatní holky mi budou rozumět a třeba něco podobného taky řeší.

Jak jsi se o kurzech Jdu běhat dozvěděla?

Kurzy jsem našla na Facebooku a občas jsem skupinky holek z Jdu běhat potkávala venku, takže už jsem o tom nějakou dobu přemýšlela. Říkala jsem si, že to prostě zkusím.

Jaké kurzy máš za sebou?

Dva kurzy Nauč se uběhnout 10 km.

S jakým cílem jsi do kurzu šla?

Četla jsem hodně knížek o běhu, ale mě ta teorie nestačí a nevím jestli to pak jen podle nastudování dělám dobře. Potřebuji někoho, aby mi řekl, co dělám nebo nedělám dobře a kdo mi poradí, jak to dělat správně.

Jak kurz hodnotíš po jeho absolvování?

Znám správnou techniku i prakticky, nejen vyčtením z knih a cítím, že jsem i jen po 8 trénincích zrychlila. Líbí se mi, že mě do ničeho nenutí. Když zrovna nejsem ve formě, tak si běžím podle sebe.

“Bez sportu už nemůžu být, stal se mi drogou.”

běhání po padesátce Zuzka Jdu běhat.jpg

Ze závěrečného tréninku letního kurzu Jdu běhat

V čem vidíš výhody běhání a pohybu?

Umím být výbušná, ale díky pohybu jsem více vyklidněná a méně věcí mě rozčílí. Pak je příjemný, když mi někdo řekne, že vypadám na míň :) Když jsem přestala kouřit a začala se pravidelně hýbat bez velké změny stravy, jen jsem zmenšila porce, tak jsem zhubla 20 kilo.

Jaké roční období na běhání preferuješ?

Jaro a podzim, Nevadí mi ale i běhání ve sněhu a když mě chytne déšť, tak už to doběhnu.

Co máš jako motivaci, když se Ti nechce běhat?

Kamarádku, se kterou se domluvíme - nerada ruším domluvené akce. Nebo si promítnu další program v týdnu a uvědomím si, že už jindy si zaběhat nemůžu, tak se prostě zvednu a jdu.

Jaký je Tvůj nejsilnější zážitek z absolvovaných závodů?

Dvakrát jsem absolvovala Vltava run a v mých 51 letech spát s dalšími 200 lidmi v obrovské hale byl opravdu zážitek.

Plánuješ teď nějaké závody?

Půlmaraton ve Vídni letos. Vloni na jaře už jsem tam běžela a chystám se znovu. Chtěla bych na něj natrénovat a stáhnout svůj čas na 2:15. Vídeňský půlmaraton je příjemný, po rovině a atmosféra je tam moc hezká.

Děkujeme Zuzce za prima rozhovor a přejeme hodně běžeckých endorfinů. Pokud Tě Zuzky příběh inspiroval a máš chuť se do běhání taky pustit, rádi Tě v Jdu běhat podpoříme. Vyber si kurz svého srdce na www.jdubehat.cz a zamiluj se do běhání, třeba právě na jaře.

Zuzka (uprostřed) na závodu Běhej Lesy - KarlštejnDalší příspěvky