Boříme mýty: Běhání v zimě není sci-fi

06. 11. 2017 – Aktuality, Běžecké rady & tipy, Pro média

Zlepšení kondice, pročištění hlavy, příval endorfinů - to si s během spojujeme snadno. Je ale pro každého představitelné běhat v průběhu celého roku? Vůbec ne. V asociaci s během vyhrávají kraťasy, tílko a slunce. A co barevné šustící listí pod nohama a nebo prvně vyšlápnuté stopy v čerstvém prašanu? Na běžeckých kurzech Jdu běhat dokazujeme společně s trenéry, že běhání je celoroční aktivita a že není potřeba se proměnlivého počasí bát.

Na běhání je čas právě teď

Nespornou výhodou běhání je, že se dá praktikovat kdykoliv a kdekoliv. Až na extrémní podmínky, jako je bouřka, náledí nebo velmi vysoké či naopak výrazně nízké teploty pod bodem mrazu, se dá běhat celoročně. Mírný déšť ani sněžení nejsou překážkou. Pošmourné chladnější počasí však láká spíše zůstat doma u oblíbeného seriálu, než vyrazit do přírody.

Doba se mění

V dobách, kdy se pracovalo na poli a na hospodářství, nebylo potřeba hledat jiné fyzické aktivity venku. Časy se ale změnily a my zavření v klimatizovaných kancelářích a vytopených místnostech ztrácíme kontakt s přírodou. A to je škoda. Krom lepší imunity a kondice přináší aktivní pohyb venku i lepší náladu, méně stresu a možnost dopřát si oblíbené cukroví bez výčitek a to se hodí nejen v období kolem Vánoc :)

Co mají na zimním období rády samotné běžkyně z Jdu běhat?

Alena S.: „Krásně chladný vzduch a dobrý pocit, když se překonám v sychravém dni.

Žaneta F.: „Venku není mnoho lidí, nemusím řešit jak vypadám.

Lenka K.: „Dobře se dýchá, není příliš teplo, sluníčko přitom občas i příjemně hřeje :), a když prší a prší? Tak jdeme běhat, abychom se doma nenudili.

Na konci roku přichází i čas bilancování životního stylu.

Prvního ledna se tak pravidelně na přední místa v seznamu předsevzetí dostává pohyb a slova “budu běhat”. Pokud to s běháním myslíš vážně, nejlepší, co můžeš udělat, je začít hned. Čekat na Nový rok nebo na jaro není žádná výhra. Ideální podmínky totiž neexistují, vždy bude moc teplo, moc zima, moc práce… A odkládat se dá donekonečna. Stihneš-li vyběhnout, než spadnou první sněhové vločky, tak se tělo postupně lépe připraví na klesající teploty. Dobrou zprávou je, že při běhání je pocitově venku až o 10 stupňů více než ve skutečnosti. Pravidlo, které v létě dostává běžce do kolen, se v zimě náramně hodí.

Běhat může každá

Ať už jsi s běháním na začátku nebo potřebuješ pomoct v tom, jak nepřestat běhat přes zimu ani během večerní tmy. Může být Tvojí dodatečnou motivací běžecký parťák, skupina i běžecký kurz. V listopadu si mohou v Praze a Brně začínající i pokročilé běžkyně vybrat z celé řady 10týdenních kurzů na www.jdubehat.cz. Jsou otevřené kurzy od “Nauč se uběhnout 5 km” až po ty půlmaratonské. Pro zimomřivé nebo pro ty, které chtějí doplnit své běhání o cviky na lepší techniku i kondici, je určený kurz probíhající v teple tělocvičny “Běžecká příprava”. Díky různým zázemím je možné, že máš některý kurz hned poblíž domova, cestou z práce nebo školy.

Chceš běhání zařadit jako svůj životní styl?

Gratulujeme, je to skvělá zpráva pro Tvé tělo i psychiku. Držíme palce a snad díky Jdu běhat najdeš inspiraci nebo třeba svůj program nejen na závěr letošního roku.

Pojďme bořit mýty! :)Další příspěvky