Běžecký deníček Martiny - začít běhat se dá v každém věku (1/5)

03. 10. 2017 – Aktuality

Příběh Martiny a Jdu běhat se začal psát na jaře 2016, kdy se účastnila akce Jdu běhat poprvé - ukázkového tréninku zdarma. S běžeckým kurzem odstartovala sice až následující jarní sezonu, ale od té doby s námi běhá a nyní už i obě její dcery. Vlastně, jedna ji k běhání přivedla :) Martina, jak sama uvádí, je z generace X a je zářným důkazem toho, že běhání není jen pro mladé studentky. Začti se s námi do první části Martiny běžeckého deníčku.

Mám začít běhat, nebo to raději ani nezkoušet?

Běhání je pro mě radost, stejně tak i psaní, proto chci předat své vlastní zkušenosti a motivovat ženy nejen mé generace, aby se nebály zkusit konečně vyběhnout..... Být součástí běžecké komunity je totiž pocit, který musíte zažít... Jak říká Paula Radcliffe, rekordmanka na maratonské trati: „Nedokážu si představit žít a neběhat!”

Běhat se dá v každém věku

Patřím do generace X, takže si lehce odvodíš, kolik mi asi tak je. Nebudu lhát, mojí určitou výhodou možná je, že jsem ke sportu měla vždycky více než kladný vztah. Ale pokud jde o běhání, školní výuka udělala své, a proto jsem se do něj v dospělosti nikdy nehrnula. Uplynulo hodně let a vystřídala jsem řadu sportů, které mě hodně bavily, ale pořád tomu chybělo něco, co by se dalo provozovat v přírodě, kdykoli by se mi zachtělo. Dnes lituji, že jsem v sobě nepříjemné pocity, které jsem měla s běháním spojené (jako píchání v boku, lapání po dechu), prostě nepřekonala. Ztratila jsem tak hodně času. Takže, pokud stále váháš, moje rada zní: „Jdi do toho hned!“ Vždyť co se může stát horšího, než že zjistíš, že to není pro Tebe. V opačném případě ale můžeš získat vášeň pro celý život.

Jak to vlastně začalo

Běh mi tedy nechyběl. Ani nemohl, protože jsem netušila, co mi může přinést. Tajně jsem ale záviděla běžkyním a běžcům, které jsem všude okolo sebe viděla, jak si jen tak pěkně v přírodě utíkají, buď sami, třeba jen tak se sluchátky v uších, nebo ve dvojicích či skupinkách a prostě si to užívají. Jasně, že jsem viděla i takové, kteří se vysloveně trápili, je ale otázkou, proč chtěli běhat. Pokud budeš mít na začátku přehnaná očekávání, že třeba za týden zhubneš 5 kilo nebo uběhneš 10 km, pak budeš zklamaná. Stejně jako s jinými činnostmi, prostě je třeba začít a hlavně vytrvat. To ostatní už přijde samo.

Není nad zářný příklad

Já osobně jsem měla asi před 3 roky zářný příklad v podobě mojí dcery, která se prostě přihlásila na kurz Jdu běhat a ze dne na den se z ní stala běžkyně. Vzala mě pak s sebou, když běžela svou první desítku ve velkém závodě. Úžasná atmosféra, kterou jsem zažila, mě dostala. Tisíce běžců všech věkových kategorií podporovaných přáteli, rodinami. To mě posunulo k tomu, proč bych to i já vlastně nemohla zkusit…

Ukázková hodina běhání

V Jdu běhat nabízejí ukázkové hodiny zdarma. Jak se říká, za zkoušku nic nedáš. Sešlo se nás tam okolo padesáti, některé začátečnice, jiné pokročilé. Každá si mohla vybrat, do jaké skupiny chce, a k tomu jsme dostaly úžasnou trenérku. Ta všem poradila a hele, fakt žádné píchání v boku nepřišlo! No, ale člověku trvá, než se k něčemu rozhoupe, takže na kurz jsem se ještě nepřihlásila, nicméně začala jsem běhat sama. Jasně, že to na začátku nebyly žádné úžasné pocity, a vyplavené endorfiny rozhodně převýšila spousta potu, únava, atd. Ale postupně se to zlepšovalo. To, co mi chybělo, byl někdo, kdo by mě táhl a posouval dál a kdo by mi dal tzv. rady do života.

Jdu do toho!

K Vánocům jsem našla od svých dcer pod stromečkem poukaz na kurz Jdu běhat podle svého výběru. Byla to výzva a jasně, že jsem nechtěla zklamat☺ Pokud Tě zajímá, jak všechno pokračovalo, sleduj Jdu běhat. Budu ráda, když se také podělíš o své zkušenosti.

Martina

Ptáš se jestli začít s běháním po čtyřicítce nebo padesátce je možné? My říkáme ano, a potvrzují to i mnohé běžkyně z kurzů Jdu běhat, jednou z nich je právě Martina. Sleduj Martiny příběh a přesvědč se i Ty, že věk není pro běh limitujícím faktorem.Další příspěvky