Běžecký deníček Martiny - jak si vylepšit pětku (5/5)

12. 11. 2017 – Aktuality

Příběh Martiny a Jdu běhat se začal psát na jaře 2016, kdy se účastnila akce Jdu běhat poprvé - ukázkového tréninku zdarma. S běžeckým kurzem odstartovala sice až následující jarní sezonu, ale od té doby s námi běhá a nyní už i obě její dcery. Vlastně, jedna ji k běhání přivedla :) Martina, jak sama uvádí, je z generace X a je zářným důkazem toho, že běhání není jen pro mladé studentky. Začti se s námi do letošní poslední části Martiny běžeckého deníčku. Pokud jsi propásla Martiny začátky, předchozí díly najdeš tady.

Vylepšení pětky

Ne, neboj se, nevracíme se do školních let a nebudeme si opravovat špatnou známku. Jak jsem již psala v předešlých dílech, absolvovala jsem v Jdu běhat kurz Nauč se uběhnout 5 km, v běžecké terminologii řečeno „pětku“. A tak, jak se dají zlepšovat špatné známky, je možné si zlepšit i běžeckou pětku, to znamená uběhnout ji rychleji, technicky lépe či radostněji.

Jak na to

Možností, jak dosáhnout zlepšení, je samozřejmě více. Vždy je to ale o pravidelném tréninku a výmluvy v tomto případě můžou škodit jen Tobě samotné. Můžeš běhat sama, s partnerem, s kamarádkou, ve skupině, anebo si vybrat nějaký kurz, kde Ti trenér odborně poradí, takže je předpoklad, že se budeš posouvat za svým cílem rychleji. Já jsem si zvolila další kurz v Jdu běhat s názvem Vypiluj si pětku. Právě tento kurz jsem v září zahájila, takže nyní se již blížím do jeho finále.

Co Tě v kurzu čeká a nemine

Už v samotném popisu kurzu najdeš, že na každém tréninku naběháš okolo 7-8 km. To můžu potvrdit. Super je, že každý trénink je jiný – někdy se zaměřuješ na rychlost, někdy na vytrvalost, nechybí ani posilování. Mimochodem, zkusila jsi někdy vyběhnout třeba Letenské schody? Tak to si v tomto kurzu, pokud chodíš do lokality Stromovka, dáš i několikrát za sebou…Jo, a běhá se za každého počasí, za světla i za tmy, za sluníčka i za deště. Někdy toho máš plné zuby, ale vždy se nakonec dostaví ten skvělý pocit, že jsi něco dokázala, že jsi to nevzdala. Sama cítíš, jak se zlepšuješ.

Proč sem vlastně holky chodí

Opět se potvrdilo, že se tu schází všechny věkové kategorie, které spojuje ať už láska k běhání, nebo touha něco si dokázat, nebo třeba možnost, jak zhubnout, jak si vyčistit hlavu nebo jen tak zrelaxovat od každodenní rutiny a povinností. Tyto závěry jsem si nevymyslela, prostě jsem využila příležitosti a jako zvědavý člověk, který se profesionálně živí komunikací, jsem si udělala malý průzkum. O tom, že jsou kurzy opravdu oblíbené, svědčí i to, že se sem holky vrací, ať už aby nějaký kurz zopakovaly, nebo aby postoupily dál.

Ani já nejsem výjimkou, na jaře se také vrátím!

Martina

Ptáš se, jestli začít s běháním po čtyřicítce nebo padesátce je možné? My říkáme ano, a potvrzují to i mnohé běžkyně z kurzů Jdu běhat, jako právě Martina. Děkujeme Martině za možnost nahlédnout do jejího běžeckého deníčku a těšíme se opět na jaře.

Fotka ze závěrečného tréninku kurzu (Martinu najdeš vepředu vlevo)Další příspěvky