Rozhovor s běžkyní, jak začít a nepřestat

25. 10. 2015 – Aktuality, Běžecké rady & tipy

Rozhodnutí obout tenisky a vyběhnout ven závisí na každé jednotlivé běžkyni. Svět běžců se může zdát některým neproniknutelný. A to je škoda! Přinášíme proto rozhovory s jednotlivými běžkyněmi, abychom běžecký svět přiblížili a ukázali, že není tak neprostupný, že běhat se dá naučit a že to je v důsledku jedno z nejlepších rozhodnutí, které můžeš v životě udělat. “Jdu běhat!” není jen zvolání ve dveřích, když vybíháš z domu, jsou to i osvěžující, pohodové běžecké kurzy pro ženy, které nás baví. Tentokrát jsme z Jdu běhat vyzpovídali sympatickou běžkyni Elišku.

Eliška pracuje v prostředí divadla jako kulturní a marketingová manažerka. V dubnu začínala s běháním v kurzu Jdu běhat “Nauč se uběhnout 5 km” a od té doby má za sebou pěknou řádku tréninků v navazujících kurzech a minimálně 15 kg dole.

Foto: Eliška v červnu 2015 při tréninku, foto Alenka Pecháčková

Proč ses rozhodla obout si tenisky?

To si pamatuji zcela přesně. Byla to ta situace před zrcadlem, když jsem se oblékala na tiskovou konferenci (viz. foto níže), na které jsem měla představit nový operní projekt. A tehdy jsem se zhrozila sama sebe a rozhodla se, že na premiéře budu vypadat jinak.

Co Ti běhání dalo a vzalo?

Vzalo mi možná trochu volného času, ale rozhodně nic, čeho bych litovala. A co mi dalo? Pocit, že můžu úplně cokoli, volnost, méně stresu a ve výsledku i energii. Zbožňuju hlavně ten pocit po běhu, do kterého se mi nechtělo. Moji přátelé mě podezírají, že celá zářím a že mám určitě chlapa :) Ale já zářím fakt jen díky běhu. A možná mě jednou i nějakej chlap doběhne :)

Foto: Eliška v březnu 2015 na tiskové konferenci k opeře R.U.R., foto Petr Klapper a aktuální fotka ze srpna 2015, foto Michala Rusaňuková

Jak se Ti podařilo tolik zhubnout a váhu si udržet?

Vzhledem k tomu, že už jsem absolvovala řadu bezúčinných diet, rozhodla jsem se k tomu tentokrát přistoupit trochu manažersky – vytyčit si jasný cíl a cesty, jak k němu dojít. Vzala jsem si na pomoc výživového poradce, trenéra a zapsala se na běžecký kurzy Jdu běhat. Pro jistotu jsem se ještě vsadila, že ve třiceti uběhnu maraton, a založila o té cestě blog.

Chodíš velmi pravidelně na tréninky, jak se Ti to daří časově zvládat s Tvojí prací kulturní a marketingové manažerky?

Je to o prioritách. Vždycky si najdete čas na to, co je pro vás důležité.

Co Tě motivuje nyní běhat?

Baví mě překonávat sama sebe a vlastní rekordy. Zároveň vím, kolik mě těch prvních 300 km stálo úsilí a vím, že tuto fyzičku už si chci udržet.

Když už víš jak na to, proč i nyní chodíš do běžeckého kurzu?

Snažím se běhat třikrát do týdne a takhle vím, že minimálně jednou se donutím. A taky se na kurzu donutím k větším výkonům a dozvím se spoustu důležitých rad. A myslíte, že bych si sama z hecu vyběhla schody na Letnou? Snožmo?

Foto: Eliška při tréninku na Letné, archiv Jdu běhat

Co bys doporučila začínajícím běžkyním, co Ti fungovalo a funguje?

Určitě bych doporučila nezačínat sama. Kurzy Jdu běhat jsou podle mě ideálním řešením. A pokud se Vám k tomu povede běhat víckrát do týdne a pravidelně si najít čas na celkové posilování, máte vyhráno.

Závěrem bych ještě ráda veřejně poděkovala trenérovi Michalovi za to, že teď nemám co na sebe :)

Pokud bylo Tvé letošní rozhodnutí začít běhat, témata Tvých známých se čím dál víc točí kolem běhání a nebo se jednoduše chceš naučit běhat a zlepšit si fyzičku, tak neváhej. Podzim je krásné běžecké období. Vyběhni si sama a nebo se přidej na kurzy “Nauč se uběhnout 5km”, které začínají 23.9. a 5.10. 2015 Praze. Víc informací a přihlášky na právě vypsané kurzy v Praze, Brně a Ostravě najdeš na jdubehat.cz. Pro fotky z kurzů, novinky a soutěže jdi na facebook.com/Jdubehat.

Na Tobě je první krok. Nenech se, přidej se a rozběhni se!Další příspěvky