Běh a běžky, proč doplnit běh běžkami

18. 11. 2019 – Aktuality

My v kurzech Jdu běhat běháme celý rok a v každém období si najdeme to pěkné. Naší Katce teď dokonce začíná její nejoblíbenější období v roce. Naběhá víc kilometrů, na tréninky chodí pravidelně (není tolik aktivit kolem) a užívá si, že ví, jak se obléknout a nikde není hromada lidí. Ale co si loni oblíbila ještě víc, byly běžky! A to na nich stála vlastně poprvé. Po loňském běžkařském kurzu hned hlásila, že to je skvělý doplněk k běhu a že příští rok jede znova. A co Ty? :-)

My Ti teď prozradíme, jak to s nimi vlastně je a v čem jsou tak skvělé.

Běžky jsou skvělým doplňkem běžeckých tréninků. V zimě bychom proto rozhodně neměli propásnout možnost zapracovat na kondičce, vytrvalosti i síle právě prostřednictvím běhu na běžkách. Jen si to představ. Zasněžené pláně, křupající sníh a krásná příroda. Katka řekla, že to sice sport je, ale že to v tu chvíli ani tak nevnímá, prostě jede a nadšeně si to užívá. Dokonce ji bavil i ten začátek (všichni si jím projdeme a není to tak strašné, jak si myslíme), kdy nevěděla, jak na to, ale to se měnilo pod vedením trenérů velice rychle. Po dopoledním tréninku si už na nich byla jistá. Sice styl nebyl nic moc, ale jela a to bylo to důležité. Takže se nemusíš bát ani toho. :-)

Běžky jsou podobné jako běh, ale ne ve všem.

Běžkování je silově vytrvalostní aktivita, u které zapojíme svaly celého těla. Je to velice komplexní sport, u kterého získáme jak vytrvalost, kondičku, tak posílíme svaly. Stejně jako u běhu, tak i na běžkách dýcháme intenzivněji a zvyšujeme si tak naši kapacitu plic, což velice oceníme i při běhu. :-) Dalším důvodem je rozvoj naší koordinace a rovnováhy. Zvládnutí správné techniky - skloubení skluzu, odrazu, změny směru jízdy a neustálé vyvažování těžiště nejvíce využijeme při běhu na nerovném terénu.

My v Jdu běhat preferujeme klasiku, protože má blíže ke klasickému běhu. Pro běžce, kteří zvolí běžky jako doplněk k běhu, je jednoznačně lepší právě klasika. Při ní jsou totiž zapojeny podobné svaly jako při běžném běhu. Pohyb těla i rukou neustále směřuje vpřed, narozdíl od bruslení, kdy naopak nohy směřují do stran a to s během nemá nic společného. Stejně tak horní končetiny se při klasice střídají stejně jako u běhu, ale u bruslení se naopak odrážíme oběma rukama zároveň.

Pojeď s námi na kurz a trenéři Ti při přednášce vysvětlí specifika bruslení a především klasiky. Dozvíš se ale daleko více.

A naše malá rada na závěr - jaké si vybrat běžky na klasiku.

"Klasika" znamená mít hladké běžky, které společně namažeme vosky. Pokud chceš vyzkoušet novější technologii, se kterou jsou běžkaři velmi spokojení, zakup nebo si půjč běžky s mohérovými pásy (tzv. "skin" běžky) nebo běžky s nanogripem. Ty se nevoskují. Pokud máš vlastní běžky se šupinami, můžeš na nich také běžkovat.

S námi si můžeš vybrat dva termíny a dvě úrovně běžek:

10. - 12. ledna 2020

KAPACITA NAPLNĚNA

17. - 19. ledna 2020

Nauč se běžkovat - poslední volná místa



Další příspěvky